< Powrót
5
kwietnia 2024
Tekst:
lwn
Zdjęcie:
lwn

Kto zostanie Mistrzem Nawigacji?

Wczoraj 4 kwietnia w Słupskim Inkubatorze Technologicznym uczniowie szkół podstawowych województwa pomorskiego stanęli do ostatniego etapu IX Konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji 2023-2024. 

Uczestników finału powitała mgr Bożena Żuk, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku. Regulamin etapu w kilku słowach nakreśliła finalistom mgr Iwona Poźniak, konsultant ds. edukacji morskiej i projektów edukacyjnych w PODN. Pomorski Związek Żeglarski reprezentował wiceprezes Leopold Naskręt.

Iwona Poźniak w swoim wystąpieniu również  poinformowała zebranych, że Komisja Konkursowa, po raz pierwszy w historii konkursu o Tytuł Mistrza Nawigacji, zgodziła się na udział uczniów reprezentujących w konkursie podmiot pozaszkolny. Ta zmiana, wprowadzona do regulaminu konkursu będzie obowiązywać już na stałe.

Szczęśliwymi uczestnikami  byli uczniowie – żeglarze Jachtklubu Morskiego Roda z Gdyni. Z obserwacji przebiegu dotychczasowych etapów konkursu, kiedy z 48 uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych, do półfinału zakwalifikowało się 36 a 19 (zał. nr 1) przeszło do finału, można śmiało stwierdzić, że o tytuł walczyli najlepsi, o bardzo wyrównanym poziomie,  którzy przebrnęli przez trudne eliminacje szkolne i regionalne. A było o co walczyć, bowiem zwycięzca otrzymuje w nagrodę tygodniowy rejs na żaglowcu STS “Pogoria” ufundowany  przez Biuro Armatorskie Pomorskiego Związku Żeglarskiego.

Tegoroczne konkursowe zadanie nawigacyjne zasadniczo nie odbiegało od treści zadań formułowanych w poprzednich edycjach. Należało wyznaczyć pozycję, z której rozpoczęto żeglugę, następnie odłożyć na zadanym kursie, skorygowanym o Cp (całkowitą poprawkę), drogę, policzyć ją z prędkości i czasu.

Nowością, w dalszej części zadania, było określenie pozycji, otrzymanej w wyniku przecięcia namiarów na dwa obiekty widoczne. Akwenem,  po którym żeglowano, był obszar Bałtyku na północny-wschód od Półwyspu Helskiego. Czytelników zapraszamy do zapoznania się z treścią zadania, przedstawionego w zał. nr 2, 3, 4, 5.

Praktycznie wszyscy uczniowie ukończyli rozwiązywanie zadania przed czasem (czyli w ciągu 90 minut).

Po egzaminie, uczestnicy oraz ich nauczyciele, instruktorzy i opiekunowie, którzy zaangażowali się w przygotowanie uczniów do wojewódzkiego etapu konkursu, otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Listę uczniów zaproszonych na Galę Finałową IX Konkursu o Tytuł  Mistrza Nawigacji 2023-2024 poznamy 22 kwietnia. Gala Finałowa  wręczenia nagród Laureatom Konkursu odbędzie się na przełomie maja i czerwca.

Organizatorami Konkursu są Pomorski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku, Fundacja Wspierania Inicjatyw Niekonwencjonalnych „Sub ventum” w Słupsku, Pomorski Związek Żeglarski i Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, a partnerami Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz Żeglarski.info Portal Informacyjny.

Załącznik nr 1 – lista finalistów Mistrz Nawigacji

Załącznik nr 2 Konkurs Zadanie Finał 2024.04.04

Załącznik nr 3 – 2024.02.22 Tabela dewiacji

Załącznik nr 4 – 2024.02.22 TABELA DROGI W FUNKCJI CZASU i PRĘDKOŚCI (1)

Załącznik nr 5 – 3022 ZATOKA GDAŃSKA CZĘŚĆ ZACHODNIA

Co myślisz o tym artykule?
+1
1
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ