< Powrót
22
marca 2019
Tekst:
Leopold Naskręt
Zdjęcie:
Leopold Naskręt
Konkursu Dziennikarskiego
Paulina Wojtaszek odbiera wyróżnienie od portalu Żeglarski.info w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic”. Obok dyrektor SP nr 9 w Słupsku Paweł Dajer oraz Lepold Naskręt, sekretarz PoZŻ.

Laury dla młodych zdolnych za artystyczne dokonania o tematyce morskiej

21 marca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Słupsku laureaci XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic” i XXI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego odebrali nagrody. Konkursy zorganizowała społeczność szkolna złożona z uczniów, nauczycieli i rodziców.

Honorowy patronat nad imprezą objął kpt. ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski – prezes Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Kazimierz Kleina – senator RP.

Założeniem konkursu plastycznego o tematyce związanej z morzem i marynistyką było pobudzanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych, uwrażliwienie na piękno nadmorskiego krajobrazu, promowanie regionu. Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: kl. 0-III szkoły podstawowej, kl. IV-VI szkoły podstawowej oraz VII-VIII szkoły podstawowej i III klasa szkoły gimnazjalnej.

Konkurs dziennikarski miał na celu zachęcić uczniów szkół podstawowych do podejmowania tematyki morskiej w różnych formach dziennikarskiej wypowiedzi, przybliżenie szeroko pojętej problematyki morskiej i jej popularyzację w środowisku szkolnym oraz kształtowanie wśród dzieci postaw przyjaznych morzu. Tematem było „100 lat Polski nad Bałtykiem”.

Goście przybyli tłumnie, każdy witany tulipanem wręczonym przez uczniów ubranych w odświętne, marynarskie mundurki szkolne. Uroczystość otworzył  wiceprezes oddziału LMiR w Słupsku, Marian Jarczyński.

Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w obu konkursach wręczali dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 Paweł Dajer, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku Bożena Żuk, koordynator Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej w ODN w Słupsku Iwona Poźniak, Krystyna Czucha prowadząca sekcję malarską i Elżbieta Wojciechowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej  nr 9 w Słupsku.

– „Łajba” (popularna nazwa festiwalu piosenki marynistycznej, konkursu dziennikarskiego i plastycznego – LN), jest jedną z piękniejszych form realizowania edukacji morskiej w naszym regionie, a przecież „Dziewiątka” od Gdańska po Szczecin słynie z tego, że kultywuje tradycje marynistyczne – mówił dyrektor Paweł Dajer. – W 2017 r. otrzymała Krzyż Pro Mari Nostro za propagowanie edukacji morskiej na Pomorzu. Odkrywa przed nami talenty młodych i uzdolnionych uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz domów i ośrodków kultury Pomorza, jest ważnym krokiem w rozwoju uzdolnień muzycznych, plastycznych i dziennikarskich.

W konkursie dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic” – artykuł, w kategorii szkoły podstawowe IV-VI „Złotą Kotwicę” zdobyła Katarzyna Sochaczewska, w kategorii szkoły podstawowe VII, VIII, III gimnazjum Aleksandra Czapiewska. Za fotoreportaż w kategorii szkoły podstawowe IV-VI „Złota Kotwica” została przyznana Markowi Łyszykowi, a w kategorii szkoły podstawowe VII,VIII, III gimnazjum Aleksandrze Chomickiej.

Protokół z posiedzenia komisji oceniającej prace XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”

Protokół z posiedzenia komisji oceniającej prace XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic”

W konkursie plastycznym, w kategorii klasy 0-III, I miejsce zajął Oliwier Barger, w kategorii klasy IV-IV Filip Morgaś, a w kategorii klasy VII,VIII i III gimnazjum Aleksandra Kurczyn.

Protokół z pracy komisji konkursowej XXI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ŁAJBA 2019

Nagrodę specjalną, wyróżnienie portalu informacyjnego Żeglarski.info, strony internetowej Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odebrała Paulina Wojtaszek ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, zdobywczyni „Brązowej Kotwicy” w kategorii kl. IV-VI – pisemna wypowiedź dziennikarska. Paulina opisała swoje zrealizowane marzenie o rejsie na „Zawiszy Czarnym”.

Młoda dziennikarka, za najlepszy artykuł o tematyce żeglarskiej, oprócz nagrody,  książki autorstwa kpt. Teresy Remiszewskiej „Z goryczy soli moja radość”, którą wręczył kpt. Leopold Naskręt – sekretarz Zarządu PoZŻ,  otrzymała zaproszenie do udziału w rejsie żeglarskim razem ze swoją nauczycielką Ewą Agą Kaczmarczyk – Suligą.

Przyznanie nagród uświetnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją Elizy Prasowskiej, nauczycielki muzyki w SP nr 9 w Słupsku i solisty Wadima Marczenko, studenta z Ukrainy, odbywającego zawodową praktykę nauczycielską w SP 9 w Słupsku.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ