
Laury dla młodych zdolnych za artystyczne dokonania o tematyce morskiej
21 marca w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego w Słupsku laureaci XVIII Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego o „Laur Słupskich Kotwic” i XXI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego odebrali nagrody. Konkursy zorganizowała społeczność szkolna złożona z uczniów, nauczycieli i rodziców.
Honorowy patronat nad imprezą objął kpt. ż.w. dr inż. Andrzej Królikowski – prezes Ligi Morskiej i Rzecznej oraz Kazimierz Kleina – senator RP.
Założeniem konkursu plastycznego o tematyce związanej z morzem i marynistyką było pobudzanie i rozwijanie uzdolnień plastycznych, uwrażliwienie na piękno nadmorskiego krajobrazu, promowanie regionu. Prace były oceniane w trzech kategoriach wiekowych: kl. 0-III szkoły podstawowej, kl. IV-VI szkoły podstawowej oraz VII-VIII szkoły podstawowej i III klasa szkoły gimnazjalnej.
Konkurs dziennikarski miał na celu zachęcić uczniów szkół podstawowych do podejmowania tematyki morskiej w różnych formach dziennikarskiej wypowiedzi, przybliżenie szeroko pojętej problematyki morskiej i jej popularyzację w środowisku szkolnym oraz kształtowanie wśród dzieci postaw przyjaznych morzu. Tematem było „100 lat Polski nad Bałtykiem”.
Goście przybyli tłumnie, każdy witany tulipanem wręczonym przez uczniów ubranych w odświętne, marynarskie mundurki szkolne. Uroczystość otworzył wiceprezes oddziału LMiR w Słupsku, Marian Jarczyński.
Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym w obu konkursach wręczali dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 Paweł Dajer, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku Bożena Żuk, koordynator Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej w ODN w Słupsku Iwona Poźniak, Krystyna Czucha prowadząca sekcję malarską i Elżbieta Wojciechowska, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 9 w Słupsku.
– „Łajba” (popularna nazwa festiwalu piosenki marynistycznej, konkursu dziennikarskiego i plastycznego – LN), jest jedną z piękniejszych form realizowania edukacji morskiej w naszym regionie, a przecież „Dziewiątka” od Gdańska po Szczecin słynie z tego, że kultywuje tradycje marynistyczne – mówił dyrektor Paweł Dajer. – W 2017 r. otrzymała Krzyż Pro Mari Nostro za propagowanie edukacji morskiej na Pomorzu. Odkrywa przed nami talenty młodych i uzdolnionych uczniów szkół podstawowych, oddziałów gimnazjalnych oraz domów i ośrodków kultury Pomorza, jest ważnym krokiem w rozwoju uzdolnień muzycznych, plastycznych i dziennikarskich.
W konkursie dziennikarskim o „Laur Słupskich Kotwic” – artykuł, w kategorii szkoły podstawowe IV-VI „Złotą Kotwicę” zdobyła Katarzyna Sochaczewska, w kategorii szkoły podstawowe VII, VIII, III gimnazjum Aleksandra Czapiewska. Za fotoreportaż w kategorii szkoły podstawowe IV-VI „Złota Kotwica” została przyznana Markowi Łyszykowi, a w kategorii szkoły podstawowe VII,VIII, III gimnazjum Aleksandrze Chomickiej.
W konkursie plastycznym, w kategorii klasy 0-III, I miejsce zajął Oliwier Barger, w kategorii klasy IV-IV Filip Morgaś, a w kategorii klasy VII,VIII i III gimnazjum Aleksandra Kurczyn.
Protokół z pracy komisji konkursowej XXI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ŁAJBA 2019
Nagrodę specjalną, wyróżnienie portalu informacyjnego Żeglarski.info, strony internetowej Pomorskiego Związku Żeglarskiego, odebrała Paulina Wojtaszek ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy, zdobywczyni „Brązowej Kotwicy” w kategorii kl. IV-VI – pisemna wypowiedź dziennikarska. Paulina opisała swoje zrealizowane marzenie o rejsie na „Zawiszy Czarnym”.
Młoda dziennikarka, za najlepszy artykuł o tematyce żeglarskiej, oprócz nagrody, książki autorstwa kpt. Teresy Remiszewskiej „Z goryczy soli moja radość”, którą wręczył kpt. Leopold Naskręt – sekretarz Zarządu PoZŻ, otrzymała zaproszenie do udziału w rejsie żeglarskim razem ze swoją nauczycielką Ewą Agą Kaczmarczyk – Suligą.
Przyznanie nagród uświetnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją Elizy Prasowskiej, nauczycielki muzyki w SP nr 9 w Słupsku i solisty Wadima Marczenko, studenta z Ukrainy, odbywającego zawodową praktykę nauczycielską w SP 9 w Słupsku.
PODZIEL SIĘ OPINIĄ