< Powrót
3
grudnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
icesailing.fi
Polski

Lód nie chce czekać na bojerowy puchar Polski

W bojerach najważniejsza jest pogoda. Przekonują się o tym po raz kolejny zawodnicy klasy DN, którzy jeszcze w weekend mieli nadzieję na start w Pucharze Floty Polskiej DN na Jeziorze Łuknajno. Niestety, przyszło ocieplenie i zawody trzeba było odwołać. Polacy szykują się teraz do dwóch imprez na północy naszego kontynentu.

– Załamanie pogody przyszło w poniedziałek 3 grudnia, a zawody Pucharu zaplanowane były na 8 i 9 grudnia – wyjaśnia Jerzy Sukow, organizator regat. – Wprawdzie lód na jeziorze miał pokrywę 11 centymetrów i jest szansa na to, że w przypadku powrotu minusowych temperatur będzie można ścigać się na tym akwenie, jednak w najbliższym czasie nie będzie to możliwe.

Natomiast fińscy bojerowcy chcą zorganizować zaległe regaty Johnny Köhler Cup i All Saints, które miały być rozgrywane od 16 do 18 listopada. Wtedy zawody odwołano, oczywiście z powodu braku lodu. Termin brany teraz pod uwagę to 7-9 grudnia.

– Czy zawody się odbędą, przekonamy się w czwartek, kiedy powinno ukazać się zawiadomienie o regatach – informuje Jerzy Sukow. – Na razie nie wiadomo, czy miejscem startów będzie Jezioro Oulu. Być może organizatorzy poszukają innej lokalizacji.

Tydzień później, 15 i 16 grudnia mają odbyć się regaty rankingowe R1 i R2 w Szwecji. Gdzie wystartują także nie jest jasne, bo organizatorzy wciąż szukają najlepszego ludu, określając sytuację pogodową w południowej Szwecji jako „złożoną”.

– Dobrze by było, gdyby impreza została rozegrana – mówi Jerzy Sukow. – To jest po sąsiedzku, więc nasi zawodnicy chętnie tam się wybiorą. A jeśli chodzi o regaty na krajowym podwórku, na razie czekamy. Poza Jeziorem Łuknajno bierzemy pod uwagę Zalew Siemianowski na wschodzie Polski. Najważniejsza jest oczywiście aura i odpowiednia grubość lodu oraz jego nawierzchnia. Jeśli temperatury będą minusowe, nie powinno być problemu ze znalezieniem odpowiedniego akwenu.

W sezonie 2018/2019 najważniejsze międzynarodowe imprezy z udziałem Polaków to mistrzostwa Europy w styczniu i Międzynarodowe Mistrzostwa Polski zaplanowane na luty. Także w lutym mają odbyć się Mistrzostwa Świata w kl. DN Junior i Ice Optimist oraz mistrzostwa świata i mistrzostwa Ameryki Północnej. W tej ostatniej imprezie faworytem jest aktualny mistrz Karol Jabłoński.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ