< Powrót
2
lipca 2019
Tekst:
Mapaj Borkowska/Pantaenius
Zdjęcie:
Bartosz Modelski
Nord Cup

LOTOS Nord Cup Gdańsk: Zmienny wiatr dla żeglarzy

Zakończył się pierwszy etap regat LOTOS Nord Cup Gdańsk. Za nami pełnomorski wyścig Pantaenius B8, który zaliczany jest do Pucharu Bałtyku Południowego i Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski. Znamy też wyniki rywalizacji w innych klasach. Przed nami jednak jeszcze wiele wyścigów i wiele emocji. LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 potrwa do 7 lipca.

Warunki podczas pierwszych dni regat nie były łatwe. Wiał zmienny i porywisty wiatr, co wymagało od uczestników nieustannej czujności i dopasowywania się do nowych warunków na morzu. Niektórym załogom udało się taką pogodę wykorzystać i wygrać wyścigi w swoich klasach.

Wśród zakończonych imprez są regaty klas 505, Delphia 24, Micro, O’pen Skiff, Hobie CAT 14 i 16 oraz Europa i L’Eqiupe.

Walka do samego końca

Jerzy Matuszak, skipper zwycięskiego jachtu sprzed roku – „Dancing Queen”, zapowiadał , że załoga ma ambicję powtórzyć ten sukces. I udało się! „Dancing Queen” w kategorii Open ponownie wygrał długodystansowy wyścig morski Pantaenius B8 Race z Górek Zachodnich do boi przy platformie wiertniczej LOTOS Petrobaltic i z powrotem. Dystans niemal 120 mil morskich załoga pokonała w czasie 19 godzin 37 minut i 18 sekund.  Jednak trzeba podkreślić, że konkurencja nie spuszczała ich z oczu i to dosłownie. Jacht „Oiler.pl” prowadzony przez Marka Wołoszyna przybył na metę zaledwie 28 sekund później!

W klasie ORC Panatenius B8 Race wygrał Tomasz Konnak z załogą na jachcie „Czarodziejka”. W klasie Double Handed najlpeszy był duet z Zenonem Jankowskim na jachcie „Oceanna”.

Żeglowanie po zmianach

W sobotę, oprócz emocjonującego końcowego etapu wyścigu Pantaenius B8, odbyły się i zakończyły także regaty dla klas 505, Delphia 24, Micro i O’pen Skiff.

Tomasz Brzozowski i Paweł Choroba zwyciężyli regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk w klasie 505.

– Zaowocowała wcześniejsza ciężka praca z trenerem na wodzie, a podczas tych wyścigów sprzyjały nam zmiany wiatru, które udało nam się w porę dojrzeć i zareagować – podsumowują swój udział w imprezie żeglarze.

To był ich pierwszy występ w gdańskich regatach na 505-tce, jednak regaty Nord Cup i Marinę AZS Galion znają od wielu lat dzięki startom w innych klasach. Niebawem zawitają także na regaty do Pucka, a potem na Mistrzostwa Europy w Danii.

– Chcemy w tym roku wygrać Puchar Polski, albo się uda, albo nie, ale damy z siebie wszystko – mówi Tomek Brzozowski.

W klasie Micro zwyciężył Piotr Tarnacki z Bartoszem Makałą i Grzegorzem Banaszczykiem.

– Nie było to łatwe zwycięstwo – podkreśla zwycięzca.  – Klasa świetnie się zaprezentowała, choć warunki były trudne. Konkurencja napierała na nas mocno i przegraliśmy dwa wyścigi, a ja dodatkowo walczyłem z kontuzją. Ale w niedzielę warunki były lepsze i udało się.

To dobry trening i świetny prognostyk dla załogi 77 Racing – ROCA przed Mistrzostwami Świata na Słowacji. Mamy także nadzieję, na jeszcze jeden występ załogi Tarnackiego w LOTOS Nord Cup Gdańsk. W przyszły weekend, na innej łodzi, planują wziąć udział w Bursztynowym Pucharze Neptuna.

W pozostałych, zakończonych w sobotę wyścigach wygrali; DYSA MAJER NA FALI Sailing Team prowadzony przed Tobiasza Zajączkowskiego w klasie Delphia 24 OD i Jan Pacheco w klasie O’pen Skiff.

W sobotę ścigały się także klasy Hobie Cat 14 i 16, Europa i L’Eqiupe. Tu rywalizacja trwała 2 dni i zakończyła się dopiero w poniedziałek.

Spokojna głowa czy adrenalina?

Szymon Cierzan i Zuzanna Szadziul na Hobie Cat 16 od początku prowadzili i udało im się utrzymać tę pozycję do samego końca.

– Zawdzięczamy wygraną spokojnej głowie, uważnej obserwacji i umiejętności pływania po zmianach – mówi Szymon. Na co dzień trenują razem w UKS NAVIGO Sopot i pływają po tamtejszym akwenie.

– W Górkach pływa się podobnie, ale jak zawieje północny wiatr i przyjdzie fala, to robi się trudniej i bardziej morsko niż w Sopocie – dodaje Zuzanna.

Załoga płynęła w LOTOS Nord Cup Gdańsk już po raz trzeci. Poza wygraną w gdańskich regatach ma także inne ambitne cele na ten sezon. Za niecałe trzy tygodnie wyruszają na Mistrzostwa Europy do La Rochelle we Francji. Tam, jak zapowiadają z przekonaniem, będą starali się powalczyć o wysokie miejsca.

W klasie Hobie Cat 14 wyścigi wygrał Bartosz Sajdak z ŻMKS Orlę Szczecinek.

Dominika Fajdasz i Bianka Śledzińska z KS Spójnia Warszawa w tym roku po raz pierwszy przesiadły się z Optimista na L’Equipe. Wygrały wyścigi w tej klasie podczas LOTOS Nord Cup Gdańsk . Dziewczęta nie mają zamiaru na tym poprzestać, szykują się już na Ogólnoposką Olimpiadę Młodzieży w Sławie. W przyszłym sezonie dziewczyny planują w tym samym składzie przesiąść się na 420-stkę.

– Żeglujemy dla adrenaliny – zapewniają żeglarki. – Jak się nie żegluje to życie jest nudne.

Kluczem do sukcesu dla Damiana Sieczkowskiego z ŻLKS Poznań, który wygrał regaty LOTOS Nord Cup Gdańsk w klasie Europa już trzykrotnie, była zdecydowanie liczba godzin spędzonych na wodzie. Damiana na co dzień można spotkać na jeziorze Kierskim koło Poznania. Tam w najbliższym czasie będzie się przygotowywał do startu w Mistrzostwach Polski.

Dopisali żeglarze i pogoda

Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat , cieszy się z kolejnego rekordu frekwencji jaką w tym roku odnotowuje gdańska impreza.

– Dopisali zarówno żeglarze jak i pogoda – mówi. – W takich warunkach żegluje się z przyjemnością i widać to po uczestnikach. Uśmiechy na twarzach i dobra zabawa! To także przyjemność pracy dla nas – obsługi i organizatorów regat, czyli AZS Galion i Yacht Club Gdańsk. Bardzo się staramy, aby wszystkie zaplanowane etapy i imprezy odbyły się sprawnie i w super atmosferze.

Przed nami jednak zmiana pogody. Nadchodzi front północny i prognozy mówią o przewadze wiatrów silnych i bardzo silnych do 6-7 w skali Beauforta.

Tymczasem, w najbliższych dniach na wodzie może być jednocześnie do 600 łódek. Wszystkie będą prowadzone przez żeglarzy o bardzo różnym stopniu zaawansowania. Już we wtorek Górki Zachodnie dosłownie zaroją się od najmłodszych żeglarzy. Rozpoczyna się Vector Sails Cup w klasie Optimist. W tym roku do organizatorów dotarło ponad 260 zgłoszeń. Młodzi żeglarze chcą startować w Gdańsku. Oprócz świetnej atmosfery i możliwości sprawdzenia swoich umiejętności na ciekawym akwenie, regaty stają się coraz bardziej prestiżowe. W 2019 wyścigi OPP B otrzymały współczynnik 1.6 w rankingu do Pucharu Polski.

Organizatorami regat LOTOS Nord Cup Gdańsk 2019 są AZS Galion i Yacht Club Gdańsk. Sponsorem tytularnym regat LOTOS Nord Cup Gdańsk jest Grupa LOTOS.

Strona regat

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ