< Powrót
28
listopada 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. M. Grodzickiej
polskich żaglowców
Mariusz Zaruski z towarzyszami na „Zawiszy Czarnym”.

Ludzie polskich żaglowców

Dzięki nim polskie żaglowce powstawały, pływały i szkoliły młodzież. Przedstawiamy 12 najważniejszych ludzi polskich żaglowców.

Żeby żaglowce powstawały i dobrze pełniły swoją funkcję potrzebny jest cały sztab ludzi – konstruktorzy, kapitanowie i oficerowie, instruktorzy oraz zespół armatorski. Dlatego warto przypominać osoby, które pozytywnie zapisały się w historii polskich żaglowców.

Ziemowit Barański

Jeden z najbardziej doświadczonych kapitanów, pływający m.in. na STS „Pogoria”, Fryderyku Chopinie” i „Kapitanie Borchardcie”. Jak obliczył, w rejsach spędził łącznie ponad 5 lat.

Znani i nieznani: Ziemowit Barański

Piotr Bigaj

Komandor porucznik Marynarki Wojennej i współzałożyciel Jacht Klubu Marynarki Wojennej „Kotwica”. Był ostatnim dowódcą pierwszego żaglowca ORP „Iskra” oraz pierwszym kapitanem STS „Pogorii”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Piotr Bigaj

Zygmunt Choreń

Wybitny konstruktor, nazywany ojcem żaglowców. Na podstawie jego projektów powstały m.in. STS „Pogoria”, „Dar Młodzieży” i „Iskra”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Zygmunt Choreń

Andrzej Drapella

Doświadczony marynarz, utalentowany żeglarz i pełen pasji wychowawca młodzieży. Z lat spędzonych na morzu najlepiej wspominał dowodzenie „Zawiszą Czarnym”. Pływał jednak też m.in. na „Fryderyku Chopinie” i „Oceanii”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Andrzej Drapella

Daniel Duda

Bez jego zaangażowania prawdopodobnie nie powstałby „Dar Młodzieży”, a Operacja Żagiel 74 nie odniosła takiego sukcesu. Ma też wielkie zasługi w promowaniu historii Polski morskiej.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Daniel Duda

Jerzy Jaszczuk

Od lat zaangażowany w odbudowę, eksploatację i prowadzenie edukacji morskiej na „Generale Zaruskim”. Wcześniej dowodził m.in. STS „Pogoria”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Jerzy Jaszczuk

Kazimierz Jurkiewicz

Legendarny komendant „Daru Pomorza”, który w 1972 roku poprowadził fregatę do zwycięstwa w The Tall Ships Races. Później zaangażowany był również w utworzenie na żaglowcu muzeum.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Kazimierz Jurkiewicz

Rafał Klepacz

Przez lata związany z Centrum Wychowania Morskiego ZHP, w którym pełnił funkcję komendanta. Jego oczkiem w głowie jest „Zawisza Czarny” oraz wychowanie morskie.

Znani i nieznani: Rafał Klepacz

Konstanty Maciejewicz

Ostatni komendant „Lwowa i pierwszy „Daru Pomorza”. Drugi z żaglowców poprowadził m.in. w historycznym rejsie dookoła świata.

Żeglarze niepodległości: Konstanty Maciejewicz

Marek Marzec

Kapitan żeglugi wielkiej, który najbardziej ceni dowodzenie żaglowcami. Kierował m.in. „Darem Młodzieży”, „Royal Clipperem” i „Oceanią”.

Słownik Biograficzny Żeglarzy Pomorskich – Marek Marzec

Mamert Stankiewicz

Historyczny dowódca „Lwowa”. Przeszedł do historii jako tytułowy bohater książki „Znaczy kapitan” Karola Olgierda Borchardta.

Żeglarze niepodległości: Mamert Stankiewicz

Mariusz Zaruski

Człowiek, który pokazał Polakom morze. W młodości zdobył doświadczenia marynarskie, którymi później dzielił się z rodakami. Szczególnie zasłużył się jako dowódca „Zawiszy Czarnego”.

Żeglarze niepodległości: Mariusz Zaruski

Co myślisz o tym artykule?
+1
10
+1
0
+1
1
+1
0
+1
1
+1
0
+1
3

PODZIEL SIĘ OPINIĄ