< Powrót
24
sierpnia 2015
Tekst:
mat. organizatora
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Maciej Grabowski - lider po dwóch pierwszych wyścigach.

Maciej Grabowski na prowadzeniu ME Masters!

Maciej Grabowski prowadzi w klasie Laser Standard po pierwszym dniu rozgrywanych w Gdyni Mistrzostw Europy Masters. 37-letni żeglarz YK Stal Gdynia wygrał oba poniedziałkowe wyścigi. Drugi jest Szwed Tomas Nordqvist, a trzeci Hiszpan Jose Luis Blanco.

Trzykrotny olimpijczyk i mistrz Europy seniorów z 2001 roku podkreślił, że akwen przy Marinie Gdynia jest niezwykle wymagający.

– Znam go co prawda bardzo dobrze, ale wiedza o nim sprowadza się głównie do tego, że cały czas trzeba być skoncentrowanym i czujnym – mówi polski żeglarz. W każdej chwili bowiem wiatr może przywiać z innej strony i tak też było dzisiaj. W porównaniu do początku rywalizacji jego kierunek zmienił się nawet o 50 stopni i z tego względu warunki do żeglowania były bardzo trudne. Poza tym wiało dość mocno, bo chwilami z prędkością ponad 20 węzłów. Pojawiły się szkwały i trzeba było uważać, żeby się nie położyć.

Maciej Grabowski znajduje się na najlepszej drodze do powtórzenia osiągnięcia sprzed dwóch lat, kiedy w swoim debiutanckim starcie w mistrzostwach Europy Master w szwedzkiej miejscowości Landskrona stanął na najwyższym stopniu podium. W poniedziałek okazał się najlepszy w obu wyścigach.

– Wygrałem ze znaczną przewagą, ale to nie oznacza, że te zwycięstwa przyszły mi bez wysiłku – relacjonował Grabowski. – Czuję w nogach, że to był wyczerpujący dzień. Poza tym przed drugim wyścigiem popełniłem fatalny błąd. Ścigamy się w jednej grupie i na linii startu jest dość ciasno, dlatego tym razem chciałem rozpocząć rywalizację bliżej małej komisji. Źle oceniłem jednak warunki i nie tylko za późno wjechałem na start, ale także zaplątałem się szotami o jednostkę arbitrów. Musiałem się wyswobodzić oraz wykonać jedno karne kółko. Po tych manewrach znalazłem się na końcu stawki. Miałem trochę szczęścia, bo dość szybko udało mi się dogonić konkurentów i ponownie dopłynąć do mety na pierwszej pozycji.

Drugi w generalnej klasyfikacji Nordqvist zajął trzecie i drugie miejsce, a zajmujący trzecią lokatę Blanco finiszował na czwartej i szóstej pozycji. Czwarty jest Piotr Wojewski. W pierwszym wyścigu reprezentant Zatoki Puck dotarł na metę za Grabowskim, ale w drugim starcie był dziewiąty. W klasie Laser Standard rywalizuje 58 zawodników z 15 krajów.

Z kolei w klasie Laser Radial liderem jest broniący mistrzowskiego tytułu wywalczonego roku temu w Belgii Jon Emmett. Podobnie jak Grabowski 38-letni Brytyjczyk okazał się najlepszy w obu poniedziałkowych wyścigach. Drugą lokatę zajmuje Australijczyk Jeff Loosemore, który był czwarty i drugi, a na trzeciej pozycji sklasyfikowany jest Pieter Van Laer. Belg uplasował się na trzecim i czwartym miejscu.

Najlepszy z Polaków, Mirosław Zemke (MKŻ Arka Gdynia) jest 22. W tej klasie rywalizuje 57 zawodników z 12 państw.

Wyniki

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ