Jędrzej Szerle
Maja Dziarnowska
Maja Dziarnowska podczas iQFOiL International Games Lanzarote.

Maja Dziarnowska czwarta w iQFOiL International Games Lanzarote

Świetnie spisali się nasi windsurferzy w zakończonych w sobotę 29 stycznia iQFOiL International Games Lanzarote. Najwyżej uplasowała się Maja Dziarnowska, która zajęła czwarte miejsce, i Michał Polak – trzeci w kategorii U21.

iQFOiL to nowa olimpijska klasa windsurfingowa, która na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku zastąpi RS:X. Deska wyposażona jest w foila, czyli hydroskrzydło, dzięki czemu pływa się szybciej i bardziej widowiskowo. We wtorek 25 stycznia na Wyspach Kanaryjskich rozpoczęła się pierwsza w tym roku impreza nowej klasy – iQFOiL International Games Lanzarote.

W zmaganiach wystartowało ponad stu zawodników z całego świata, w tym m.in. aktualny mistrz świata Francuz Nicolas Goyard i wicemistrzyni Islay Watson z Wielkiej Brytanii. Nie zabrakło także Polaków. W kategorii kobiet wystartowała Maja Dziarnowska (SKŻ ERGO Hestia Sopot), a mężczyzn Radosław Furmański (Dobrzyński Klub Żeglarski), Dominik Lewiński (Gdański Klub Żeglarski), Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Michał Polak (Gdański Klub Żeglarski), Maciej Rutowski (OS AZS w Poznaniu) i Daniel Ugniewski (Gdański Klub Żeglarski).

Maciej Rutkowski podczas zmagań w Lanzarote.

Spośród polskich zawodników najlepiej spisała się Maja Dziarnowska, która zmagania zakończyła na czwartym miejscu. Żeglarka przed finałowym dniem zajmowała trzecią lokatę, jednak nie udało się jej utrzymać. Zwyciężyła Hiszpanka Pilar Lamadrid Trueba, a kolejne miejsca na podium zajęły Francuzki – Marion Mortefon i Lucie Belbeoch.

W kategorii mężczyzn najlepiej z Polaków spisał się Maciej Rutkowski, który uplasował się w klasyfikacji generalnej na dwudziestej pozycji. Michał Polak zajął dwudzieste czwarte miejsce, a w kategorii U21 był trzeci. Trzydziesty był Radosław Furmański, trzydziesty ósmy Dominik Lewiński (czwarty w U21), czterdziesty piąty Kamil Manowiecki (piąty w U21), a sześćdziesiąty ósmy Daniel Ugniewski (dziesiąty w U21). Pierwsze miejsce zajął Nicolas Goyard, drugie Brazylijczyk Mateus Isaac, a trzecie Brytyjczyk Finn Hawkins.