< Powrót
6
lipca 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
mat. prasowe PZŻ
Sailing Days

Mało wiatru czwartego dnia Gdynia Sailing Days 2021

Czwartego dnia regat Gdynia Sailing Days zmagania o Puchar Miasta Gdyni kontynuowali żeglarze w klasach Laser Standard, Laser Radial i Laser 4,7. Wolnego nie mieli także młodzi zawodnicy w klasie O’pen Skiff, którzy w niedzielę zakończyli mistrzostwa Polski juniorów młodszych, natomiast w poniedziałek 5 lipca rozpoczęli rywalizację o medale MP w sprincie.

Poniedziałek stał pod znakiem znakomitej pogody dla plażowiczów, aczkolwiek warunki dla żeglarzy nie były najlepsze. Wiatru było jak na lekarstwo i z tego względu zamiast czterech zaplanowanych wyścigów w klasach Laser Standard (ILCA 7), Laser Radial (ILCA 6) i Laser 4,7 ( ILCA 4) zawodnicy tylko dwa razy stanęli na starcie.

Na najmniejszym żaglu wśród 47 uczestników najlepiej radził sobie Jacek Kalinowski (Chojnicki Klub Żeglarski), który  w sumie wygrał cztery z pięciu wyścigów. Druga jest Danuta Grudzień (UKS Silesia Opty Chełm Śląski), a trzeci reprezentujący Wielką Brytanię Maximilian Steele.

Stawkę 36 żeglarzy w klasie Laser Radial otwiera Jakub Ławicki (MKŻ Arka Gdynia), który wyprzedza Nawojkę Ślusarską (Mewa Poznań) i Macieja Ilińskiego (YKP Gdynia).

– To był długi i ciężki dzień, bo na wodzie przebywaliśmy od godziny 10 do 17 – skomentował Jakub Ławicki. – Wiatru było mało, na początku pojawiła się również nieprzyjemna stroma fala, która nie ułatwiała żeglowania. Sami także utrudnialiśmy pracę komisji regatowej i przeciągaliśmy procedury, bo było dużo falstartów generalnych. Z kolei ja w głowie miałem wyniki matury. Miałem jednak swój dzień i okazałem się najlepszy w obu wyścigach.

W klasie Laser Standard ściga się 42 zawodników, a na trzech czołowych miejscach plasują się zagranicznie żeglarze. Prowadzi Niemiec Julian Haffmann, drugi jest Czech Jakub Haloużka, a trzeci rodak lidera Philip Walkenbach. Najlepszy z Polaków Filip Rajchert (MKS Dwójka Warszawa) zajmuje czwartą lokatę. W tej klasie pływają także zawodnicy z Danii, Norwegii, Litwy i Finlandii, którzy zapoznają się z akwenem, na którym pod koniec sierpnia odbędą się mistrzostwa świata do lat 21.

Z wody regat Gdynia Sailing Days nie schodzą również żeglarze rywalizujący w klasie O’pen Skiff. O ile jednak w zakończonych w niedzielę mistrzostwach Polski juniorów młodszych startowało 51 uczestników, o tyle w krajowym championacie w sprincie zdecydowało się wziąć udział 10 osób. Najbliżej wywalczenia złotego medalu jest wicemistrz Polski Wojciech Henryk Komenda (Sailing Legia Warszawa), który wygrał cztery z pięciu wyścigów, a raz był drugi.

– Wiatr był słaby, nawet trochę za słaby, ale dało się pływać – zapewnił lider. – Problem mieli ciężsi żeglarze, którzy zostawali trochę z tyłu, ja natomiast jestem dość lekki i dzisiaj waga była moim atutem. To też jeden z czynników, dzięki któremu tak dobrze mi szło. Te regaty podobają mi się i to nie tylko z tego względu, że udaje mi się wygrywać. Mistrzostwa Polski juniorów także same w sobie były dość przyjemne i dobrze zorganizowane, bo nie było długich wyścigów. Zająłem w nich drugie miejsce i z tego wyniku jestem zadowolony.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani są Józef Krasowski (Sail & Ski Klub Warszawa) i Aniela Frąckowak (MKŻ Arka Gdynia).

Rywalizacja w tych klasach zakończy się we wtorek 6 lipca, a tego dnia o godzinie 13 na wodę zejdą żeglarze rywalizujący w mistrzostwach świata juniorów w olimpijskich klasach 49er, 49erFX i Nacra 17. O tej porze zaplanowano wyścig treningowy, natomiast ostre ściganie rozpocznie się w środę 7 lipca. Na starcie stanie 112 załóg z 22 państw. O miejsca na podium, ale tylko w dwóch pierwszych klasach, rywalizować będzie osiem polskich duetów. Medalistów poznamy w niedzielę 11 lipca.

Wyniki:

Mistrzowstwa Polski w Sprincie

Puchar Miasta Gdyni

PODZIEL SIĘ OPINIĄ