< Powrót
22
września 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
UKS Navigo Sopot
Otwartych Mistrzostw Holandii
Maja i Oskar Niemira pierwsi z prawej

Mamy brąz Otwartych Mistrzostw Holandii w klasie Nacra 15

Maja i Oskar Niemira zdobyli brązowy medal, w zakończonych 22 września, Otwartych Mistrzostwach Holandii w klasie Nacra 15.

Regaty odbyły się w dniach 20-22 września w Medemblik na Jeziorze IJsselmeer. W klasie Nacra 15, w zawodach wystartowało 18 załóg. Na starcie stanęli reprezentanci Holandii, Austrii, Belgii, Niemiec i dwie załogi z Polski. Na 3 dni ścigania organizatorzy zaplanowali 15 wyścigów.

Pierwszego dnia z powodu braku wiatru rywalizacja się nie odbyła. Drugi dzień przywitał uczestników pięknym słońcem i wiatrem od 10 do 16 węzłów, co umożliwiło przeprowadzenie aż sześciu biegów. Po tym dniu polskie załogi Maja i Oskar Niemira oraz Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka (wszyscy UKS Navigo Sopot), zajmowały odpowiednio drugą i szóstą pozycję. Maja z Oskarem mogli cieszyć się z trzech wygranych biegów.

Ostatniego dnia wiatr był już słabszy bo w okolicach 5-10 węzłów. Organizatorzy przeprowadzili pięć wyścigów. Naszym załogom nie udało się żadnego wygrać ale równe żeglowanie w okolicach pierwszej piątki pozwoliło Mai i Oskarowi na zdobycie brązowego medalu. Tymek z Kasią wszystkie wyścigi kończyli w pierwszej dziesiątce i regaty zakończyli na szóstym miejscu.

– Gdy wiatr wzmagał się do 16 węzłów, a momentami nawet bardziej, Maja z Oskarem mieli dużą przewagę – opowiadał trener Kadry Narodowej Juniorów klasy Nacra 15, Paweł Solecki. – W tych warunkach wygrali 3 wyścigi. Tymek z Kasią popełniali trochę prostych błędów, wynikających z braku koncentracji. Spóźnili się na starcie, później musieli odrabiać ale ostatniego dnia było już dużo lepiej. Z wyników jesteśmy zadowoleni, zwłaszcza, że było to pierwsze ściganie w międzynarodowej stawce od trzech miesięcy. Do Holandii przyjechaliśmy bo jest tu mocna ekipa i jest dość blisko. W tym roku start tutaj traktujemy jako bezpośrednie przetarcie przed mistrzostwami świata, na które wyjeżdżamy już 11 października. Dodatkowym atutem tutejszych zawodów jest świetna organizacja. Wyścigi są bardzo krótkie bo 25-minutowe, ale jest ich czasem 5 albo 6 dziennie więc regaty są też wymagające. Drugiego dnia start był o godzinie 10.30, a po 6 wyścigach, na brzegu byliśmy już o godzinie 16.

Kolejnym przystankiem naszych reprezentantów w klasie Nacra 15 będą mistrzostwa świata, które odbędą się w dniach 19-25 października w Marsylii we Francji.

Złoty medal Otwartych Mistrzostw Holandii w klasie Nacra 15 zdobyli Belgowie Lucas Claeyssens i Arthur VandenBerghe. Srebro wywalczyli Holendrzy Olivier Jaquet i Ghislaine van Empel.

Strona regat

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ