< Powrót
28
sierpnia 2021
Tekst:
mat. prasowe PZŻ
Zdjęcie:
mat. prasowe
Maria Rudowicz
Maria Rudowicz.

Maria Rudowicz mistrzynią Europy windsurfingowej klasie Techno 293!

Maria Rudowicz z z Uczniowskiego Klubu Sportów Wodnych Szturwał Kalisz została mistrzynią Europy do lat 15 w windsurfingowej klasie Techno 293! Regaty odbyły się w Tallinnie w Estonii w dniach 21-28 sierpnia. Na starcie w siedmiu różnych kategoriach stanęło łącznie przeszło 250 zawodników, w tym 26 reprezentantów Polski. 

– Bardzo udane regaty, choć mocno wiało, a ja wolę jak wieje trochę mniej, ale i tak mi się podobało -mówi Maria Rudowicz, świeżo upieczona mistrzyni Europy U15 w klasie Techno 293. – Przyjechałam tu bezpośrednio po Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w Pucku (wywalczyła tam srebrny medal – red.), które traktowałam jako trening przed tymi mistrzostwami. Myślę, że byłam dobrze przygotowana. Pierwszy dzień zmagań można nazwać rozpoznawczym. Sprawdzałam konkurencję, bo w wyścigu próbnym nie da się stwierdzić jak kto pływa. Pierwszy wyścig wygrałam, w drugim dałam się wyprzedzić Hiszpance, która zyskała sporo na zmianie wiatru, ale po tym poszło tak dobrze, że wygrałam pięć wyścigów z rzędu. Było dużo pompowania i dużo pracy. W drugiej połowie regat nie szło mi już tak gładko, ale wciąż byłam z przodu. Dziś, ostatniego dnia pojawiło się trochę stresu, zwłaszcza po pierwszym wyścigu, który nie ukrywajmy, nie poszedł za dobrze (10 miejsce). Ale właśnie po nim zrozumiałam, skąd dziś przychodzą szkwały, gdzie trzeba pływać i opanowałam nerwy. Popłynęłam dwa wyścigi na miejscach trzecimi i pierwszym i zwycięstwo miałam zagwarantowane już przed ostatnim startem. Teraz przede mną zaledwie dzień przerwy i ruszam do Chorwacji, szykować się do Mistrzostw Europy IQ Foil.

Piotr Nowacki, trener Marii Rudowicz nie krył, że te regaty, szczególnie przez ciężkie warunki, dały się we znaki startującym.

– Regaty odbyły się w średnim i silnym wietrze – komentuje trener UKSW Szturwał. – Mieliśmy dużo, bo aż 15 wyścigów i spędzaliśmy bardzo dużo czasu na wodzie. Jeden dzień ścigania wypadł, bo było bardzo zimno i wiało w okolicach 35 węzłów. Musieliśmy te nierozegrane wyścigi odrabiać w kolejnych  dniach. Ścigaliśmy się więc w układzie dwa, przerwa, dwa, albo trzy, przerwa, jeden, na te przerwy schodząc na brzeg. To powodowało, że dni były bardzo długie, do tego była niska temperatura, więc pod względem warunków i zmęczenia, za nami dość ciężkie regaty. Z konstruktywnych wniosków na szybko – brakuje nam opływania w bardzo silnych wiatrach i to widać u większości polskich zawodników Techno. Mało mieliśmy w tym roku dni treningowych z tak silnym wiatrem. Marysia dominowała na początku, poczuliśmy się pewnie, ale pod koniec było sporo emocji. Kilka wyścigów się nie udało, zaczęło się robić stresowo, na szczęście wszystko się skończyło się dobrze.

W pierwszej dziesiątce w kategorii U15 dziewcząt, oprócz zwyciężczyni Marii Rudowicz, znalazły się dwie Polki. Maja Pomierska (SKŻ Sopot) zajęła czwarte miejsce, a jej klubowa koleżanka Sonia Maliszewska uplasowała się na siódmej pozycji. Wśród chłopców w tej samej kategorii wiekowej, siódme miejsce zajął Jakub Guźlecki (Centrum Żeglarskie) a dziewiątą lokatę uzyskał Szymon Cieślak (UJKS Szturwał Kalisz).

Rywalizację do lat 17 dziewcząt nieszczęśliwie, na cztery wyścigi przed końcem regat musiała zakończyć Nadia Kulik z Bazy Mrągowo. Przystępując do ostatniego dnia z czwartej pozycji, niewielką stratą do podium i apetytem na medal, doznała kontuzji w pierwszym dzisiejszym wyścigu.

– Wczorajszy dzień w bardzo silnym wietrze, wiejącym z prędkością około 27 węzłów, mocno nadwyrężył siły zawodników – mówi trener Nadii, Tomasz Stefański. – Dziś Nadia mocno zaczęła pierwszy wyścig i walkę o medal. Wystrzeliła ze startu i od początku płynęła z przodu, ale na drugim okrążeniu nadwyrężyła plecy na tyle mocno, że musiałem zwieźć ją do brzegu na motorówce. Otrzymała pomoc od ekipy medycznej i czuje się lepiej, ale o ściganiu się nie było mowy. Rozczarowanie jest ogromne, ale cóż, sport bywa brutalny.

W wyniku kontuzji, Nadia Kulik zakończyła regaty na trzynastej pozycji w kategorii U17. Pozostali reprezentanci Polski uplasowali się poza pierwszymi dziesiątkami w swoich kategoriach.

Wyniki i galeria zdjęć: https://europeans2021.techno293.org/

PODZIEL SIĘ OPINIĄ