< Powrót
12
września 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
FB International Star Class Yacht Racing Association

Mateusz Kusznierewicz piąty w mistrzostwach świata klasy Star

Mateusz Kusznierewicz zajął piąte miejsce w mistrzostwach świata dwuosobowej klasy Star, które w dniach 4-11 września odbyły się w Kilonii w Niemczech w ramach żeglarskiego festiwalu Kieler Woche. Załogantem polskiego żeglarza był Brazylijczyk Bruno Prada.

Na starcie niemieckich zawodów stanęły osiemdziesiąt dwie załogi z piętnastu krajów. Wśród nich znalazło się pięciu Polaków, w tym złoci medaliści sprzed dwóch lat, Mateusz Kusznierewicz, który tworzył duet z Bruno Pradą z Brazylii. Były to najliczniej obsadzone mistrzostwa świata tej klasy od 2014 roku, kiedy wystartowało osiemdziesiąt siedem jachtów.

Pierwsze wyścigi niemieckich zawodów miały odbyć się w poniedziałek 6 września, ale z powodu zbyt słabego wiatru ściganie rozpoczęło się dopiero w środę. W związku z tym w ciągu całych mistrzostw udało się przeprowadzić łącznie tylko sześć startów.

Bardzo dobrze ściganie rozpoczęli nasz mistrz olimpijski z Atlanty w klasie Finn, Mateusz Kusznierewicz wraz ze swoim brazylijskim załogantem, zajmując drugie miejsce na inaugurację regat. Następnie przytrafił im się falstart oraz miejsca siódme, drugie i pierwsze. Przed ostatnim wyścigiem zajmowali oni drugą pozycję ze stratą siedmiu punktów do liderów.

Wtedy sędzia popełnił ogromny błąd i międzynarodowy duet spadł ostatecznie na piątą lokatę. Okazało się, że w ostatnim biegu zostali oni zanotowani jako jedna z osiemnastu załóg, które popełniły falstart. Co prawda byli pewni, że nie popełnili błędu i po trzygodzinnym rozpatrywaniu protestu wygrali go. Ale otrzymanie od sędziów zadośćuczynienia w postaci średniej ze wszystkich poprzednich wyścigów, łączne z tym, w którym popełnili falstart, poskutkowało tym, że nie zdobyli żadnego medalu. A szansa na to była ogromna.

– W ostatnim wyścigu mistrzostw świata sędzia odnotował aż 18 jachtów na falstarcie! Ku naszemu zaskoczeniu także i nas. Byliśmy pewni, że byliśmy po dobrej stronie linii startu. Musieliśmy opuścić akwen… Po przypłynięciu na brzeg, zebraliśmy wszystkie dowody wideo oraz z trackingu i złożyliśmy protest, który po trzech godzinach rozpatrywania wygraliśmy! Przyznano nam racje, a sędzia przyznał się do fatalnego błędu. Zadośćuczynienie w postaci średniej z poprzednich wyścigów uplasowało nas na 5 miejscu w klasyfikacji generalnej. Teraz wiecie skąd te nasze miny i jak się z Bruno czujemy. Muszę teraz przeżyć to co się stało – opisał sytuację z ostatniego dnia regat Mateusz Kusznierewicz na swoim profilu na facebooku, dołączając zdjęcie z niezadowolonymi minami.

Z kolei pięćdziesiąte ósme miejsce zajęli Marcin Styborski i Jerzy Sukow, a na siedemdziesiątej trzeciej pozycji zawody ukończyli Ireneusz Stawiany i Bartosz Szydłowski.

Nowymi mistrzami świata zostali Włosi Diego Negri i Frithjof Kleen, z drugiej lokaty cieszyli się reprezentanci Chorwacji Tonci Stipanović i Tudor Bilić, a na najniższym stopniu podium stanęli Johann Spitzauer i Hans-Christian Nehammer z Austrii.

Wyniki regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ