< Powrót
13
maja 2019
Tekst:
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy / World Sailing
klasie Finn

ME w klasie Finn: Polacy walczą o kwalifikację olimpijską

Piotr Kula i Krzysztof Stromski rozpoczynają w poniedziałek 13 maja rywalizację w żeglarskich mistrzostwach Europy w olimpijskiej klasie Finn w Atenach. Polacy powalczą w stolicy Grecji o kwalifikację olimpijską dla kraju na igrzyska Tokio 2020.

Regaty oficjalnie rozpoczęły się w piątek 9 maja, ale ten dzień oraz sobota i niedziela były przeznaczone na rejestrację zawodników, regulaminowe pomiary sprzętu oraz wyścigi treningowe. Dopiero w  poniedziałek zainagurowano pierwsze wyścigi zaliczane do klasyfikacji zawodów, a sobotę 18 mają odbyć się mają wyścigi medalowe. Na liście startowej znajduje się 84 zawodników z 33 krajów, w tym dwóch Polaków – ośmiokrotny mistrz Polski Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) oraz Krzysztof Stromski (YC Rewa).

Piotr Kula.
Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy

Regaty mają formułę otwartą, więc mogą w nich startować także żeglarze spoza Europy. I u wybrzeży Grecji pojawi się cała światowa czołówka, między innymi wszyscy medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata i Europy oraz po dwóch medalistów igrzysk w Londynie oraz Rio de Janeiro. Tak mocna obsada to wynik tego, że w Atenach cztery kraje mogą wywalczyć kwalifikację olimpijską na igrzyska w Tokio w 2020 roku. To ostatnia szansa, gdzie tyle państw może starać się o przepustki olimpijskie. Później będzie można tylko startować w imprezach na poszczególnych kontynentach, gdzie na każdej z nich będzie można wywalczyć tylko jedną kwalifikację.

Krzysztof Stromski.
Fot. Fot. Jesus Renedo/Sailing Energy

Pierwsze podejście do zdobycia kwalifikacji dla kraju miało miejsce podczas zeszłorocznych mistrzostw świata w duńskim Arhus, gdzie przepustki olimpijskie wywalczyło osiem krajów: Węgry, Szwecja, Holandia, Nowa Zelandia, Kanada, Argentyna, Wielka Brytania oraz Turcja. Automatyczny udział w regatach w Enoshimie, z racji bycia gospodarzem najbliższych igrzyskach, ma zapewniony Japonia. Zapowiada się więc zacięta rywalizacja.

Nadzieję na zdobycie kwalifikacji dla Polski dają tegoroczne wyniki Piotra Kuli, który zajął dziewiąte miejsce w zawodach Pucharu Świata w Miami na przełomie stycznia i lutego oraz był siódmy w Pucharze Księżniczki Zofii na początku kwietnia. Trzymamy kciuki za jak najlepszy występ naszych reprezentantów.

Greckie zawody będą również drugą imprezą, w której Polacy będą mogli zdobyć punkty do klasyfikacji wewnętrznej w kontekście walki o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio. W Aarhus żadnemu z naszych finnistów nie udało się zdobyć punktów do tej klasyfikacji, więc każdy ma na razie zerowe konto.

Według zasad kwalifikacji krajowych zawodników Polskiego Związku Żeglarskiego regatami kwalifikacyjnymi w klasie Finn, poza zawodami w Atenach, będą jeszcze mistrzostwa świata seniorów, które w dniach 13-21 grudnia 2019 roku odbędą się w Melbourne w Australii oraz mistrzostwa świata i Europy w 2020 roku, pod warunkiem zakończenia do dnia 31 maja.

Na każdej z tych imprez nasi zawodnicy będą mogli zdobyć punkty, które zaliczane będą do krajowej klasyfikacji. Jednak w przypadku mistrzostw Europy punktowane będą tylko miejsca od 1 do 15, a podczas mistrzostw świata będzie to przedział od miejsca 1 do 20.

Punktacja regat zaliczanych do klasyfikacji krajowej w walce o imienne kwalifikacje na igrzyska w Tokio:

MISTRZOSTWA EUROPY
I miejsce – 18 punktów, II – 16, III – 14, IV – 12, V – 11, VI – 10, VII – 9, VIII – 8, IX – 7, X – 6, XI – 5, XII – 4, XIII – 3, XIV – 2, XV – 1

MISTRZOSTWA ŚWIATA
I miejsce – 23 punkty, II – 21, III – 19, IV – 17, V – 16, VI – 15, VII – 14, VIII – 13, IX – 12, X – 11, XI – 10, XII – 9, XIII – 8, XIV – 7, XV – 6, XVI – 5, XVII – 4, XVIII – 3, XIX – 2, XX – 1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ