< Powrót
16
sierpnia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Memoriale
Ubiegłoroczna rywalizacja w Memoriale Juliusza Sieradzkiego.

Memoriał z „Pogorią”

Blisko 40 załóg wystartuje w piątek 19 sierpnia w Memoriale Juliusza Sieradzkiego. Główną nagrodą w organizowanych w Pucku regatach jest rejs na żaglowcu STS „Pogoria”.

Przed nami kolejna impreza tegorocznego Porta Pucharu Polski 2022 w klasie Omega. Już po raz siódmy do Pucka zjadą najlepsze załogi, żeby przez trzy dni walczyć o zwycięstwo w Memoriale Juliusza Sieradzkiego. Impreza ma na celu nie tylko dostarczenie sportowych emocji, ale też upamiętnienie wybitnego polskiego regatowca i konstruktora, który równo 80 lat temu zaprojektował w okupowanej Warszawie Omegę, która później okrzyknięta została polską klasą narodową.

– To pierwsza impreza po wakacyjnej przerwie w naszym kalendarzu – opowiada Daniel Sokołowski, skarbnik Polskiego Związku Klasy Omega. – Zapowiada się naprawdę ostre ściganie, bo w obu flotach załogi ze szczytu rankingu Pucharu Polski są bardzo blisko siebie i nie ma wyraźnych liderów. Po raz drugi Memoriał jest imprezą trzydniową – rok temu wyszło bardzo fajnie, a zawodnikom się podobało, więc postanowiliśmy tę formułę kontynuować.

W zawodach wystartuje łącznie 38 załóg – 19 w grupie Sport i 19 w grupie Standard. Na linii startu nie zabraknie najlepszych żeglarzy tej klasy, m.in. Radosława Stachurskiego z KSW Fregata – Pogoria 1 – ubiegłorocznego mistrza Polski i zdobywcy Pucharu Polski w Standardzie oraz Kamila Ortyla z Vector Sails – brązowego medalisty mistrzostw Polski w ubiegłego roku i drugiego zawodnika Pucharu Polski w Sporcie. W tym roku zawodnicy będą walczyć nie tylko o zwycięstwo w Memoriale i punkty do Pucharu Polski, ale również wyjątkowe nagrody.

– Główną nagrodę dla członków zwycięskich załóg ufundował Pomorski Związek Żeglarski i jest nią rejs na „Pogorii” – dodaje Sokołowski. – Nie ukrywam, że bardzo chętnie o niego zawalczę. Prócz tego mamy w puli nagród ponad 10 000 zł.

Regaty potrwają trzy dni, od piątku 19 do niedzieli 21 sierpnia. W tym czasie zaplanowano przeprowadzenie dwunastu wyścigów. Zakończenie odbędzie się w niedzielę o godzinie 16. Organizatorem regat jest Polski Związek Klasy Omega przy współpracy z Pomorskim Związkiem Żeglarskim.

Strona imprezy

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ