< Powrót
13
kwietnia 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
MT Partners
Rybnik PMT Spring Cup

Międzynarodowy Rybnik PMT Spring Cup

14 i 15 kwietnia zostaną rozegrane regaty Rybnik PMT Spring Cup zaliczane do klasyfikacji Pucharu Świata w ramach cyklu Polish Match Tour. W regatach weźmie udział 10 zaproszonych załóg z Polski, Niemiec, Portugalii, Danii i Nowej Zelandii.

To już trzecia edycja wiosennych regat na południu Polski, otwierających sezon meczowy. Wzorem lat ubiegłych miała być w założeniu regatami krajowymi o randze grade4. Ale zainteresowanie imprezą wśród załóg zagranicznych spowodowało, że organizatorzy postanowili zaprosić cztery teamy i podnieść rangę imprezy do grade3, czyli międzynarodowej.

– W Rybniku czeka nas interesująca walka między Polakami i mocnymi załogami z zagranicy – zapowiada Maciej Cylupa, dyrektor Polish Match Tour. – Już sam skład polskich załóg zapewnia, że poziom będzie wysoki. Faworytami są Szymon Szymik, aktualny wicemistrz Polski i 34 sternik na świecie, Szymon Jabłkowski, 46 w rankingu, czy Piotr Harasimowicz, w tym roku niepokonany po dwóch zwycięstwach w regatach we Włoszech. Z Portugalii w roli faworytów przyjeżdżają Afonso Leite, solidny sternik klasyfikowany na 56 miejscu oraz Austin Toby-Fraser z Nowej Zelandii, który w zeszłym roku na tym akwenie był wielką niespodzianką i walczył o zwycięstwo. Na pewno będzie wiele emocji i ciekawych pojedynków, więc warto zaplanować sobie czas i przyjechać nad Zalew, aby pooglądać zmagania. W piątek treningi, w sobotę eliminacje, a w niedzielę półfinały i finały.

Runda eliminacyjna polega na serii wyścigów każdy z każdym, czyli każda załoga popłynie w dziewięciu wyścigach. Zwycięzca każdego zdobywa punkt, przegrany dostaje 0. Te załogi które zgromadzą najwięcej zwycięstw/punktów awansują do rundy finałowej. Planowanych jest rozegranie ok. 50 krótkich wyścigów/meczów eliminacyjnych 1 na 1, a po nich finały dla najlepszych czterech załóg. Nad sprawnych przebiegiem regat czuwać będzie czterech sędziów oraz dwóch arbitrów sędziujących wyścigi na wodzie i rozpatrujących protesty natychmiast, nakładając kary zwrotu w przypadku przekroczenia przepisów.

Organizatorzy regat zapewniają cztery jednakowe regatowe jachty Skippi 650 Match. Każda załoga ma wyrównane szanse, a o wyniku decydować będą umiejętności i taktyka.

Regaty odbędą się w bezpośredniej bliskości brzegu w okolicy Zapory na Zalewie Rybnickim. Lista startowa Rybnik Spring Cup 2018:

Jens Hartwig GER
Piotr Harasimowicz POL
Wiktor Kobryń POL
Szymon Szymik POL
Szymon Jabłkowski POL
Toby Austin-Fraser NZL
Afonso Leite POR
Paweł Ejsmont POL
Emil Kjear DEN

PODZIEL SIĘ OPINIĄ