< Powrót
19
grudnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Joao Costa Ferreira Osga_photo
Staniul Sztorch medal mistrzostw Europy
Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch

Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch wicemistrzami Europy juniorów w klasie 49er

Załoga YKP Gdynia, Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, w zakończonych dzisiaj, 19 grudnia Mistrzostwach Europy Juniorów klasy 49er, zajęła 3 miejsce w kategorii open, 2 miejsce w kategorii juniorów (U23) i pierwsze w U21.

Regaty odbyły się w portugalskiej Vilamourze. Pierwszego dnia mistrzostw zwodnicy nie wyszli na wodę z powodu zbyt dużej i stromej fali. Drugi dzień to piękne słońce, silna bryza, spore fale i 4 rozegrane wyścigi. Po tym dniu załoga z Gdyni zajmowała 4 miejsce ale po protestach awansowała na 3 lokatę.

Trzeciego dnia brakowało tylko słońca, wiatru było sporo i rozegrano kolejne trzy biegi. Mikołaj z Kubą zajęli w nich miejsca 10, 4 i 4 co pozwoliło im utrzymać trzecią pozycję. Po tym dniu regat, pierwsze trzy załogi znajdowały się na remisie punktowym (po 35 punktów). Na ostatni, finałowy dzień, organizatorzy zaplanowali rozegranie 4 wyścigów. Pogoda jednak pokrzyżowała te plany i z powodu zbyt silnego wiatru, zawodnicy nie zeszli nawet na wodę, a kolejność utrzymała się z dnia poprzedniego.

– Jest to dla nas dobry wynik – ocenia Mikołaj. – Trochę jednak jesteśmy zawiedzeni, że przegraliśmy z dwiema łódkami, na remisie. Szkoda, że nie było dzisiaj wyścigów, bo chcieliśmy jeszcze powalczyć. Generalnie z naszego żeglowania jesteśmy zadowoleni. Poza pierwszym wyścigiem, w którym pękł nam sztag, robiliśmy swoją robotę i obyło się bez niespodzianek. Teraz wracamy do domu i 14 stycznia wylatujemy do Australii na ponad miesiąc, gdzie czeka nas start w mistrzostwach świata.

Druga z polskich załóg, Paweł Jakubowski i Adam Głogowski (Nauticus YC Olsztyn), zajęła w mistrzostwach 17 miejsce. Zwyciężyli Norwegowie Tomas i Mads Mathisen.

W Mistrzostwach Europy Juniorów ścigały się także klasy 49er FX i Nacra 17. Tu rywalizacja odbyła się bez udziału Polaków. W żeńskim skiffie zwyciężyły Willemijn Offerman i Elise De Ruijter z Holandii. Na katamaranie najlepsi okazali się, reprezentanci tego samego kraju, Cas Van Dongen i Bjarne Bouwer.

Strona regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ