< Powrót
30
sierpnia 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Hubert Hurban/4webzones.pl
Urbaniak

Mira Urbaniak odeszła na wieczną wachtę

W niedzielę 29 sierpnia zmarła Mira Urbaniak, dziennikarka i pisarka popularyzująca tematykę morską oraz żeglarka, która m.in. na „Zawiszy Czarnym” opłynęła przylądek Horn.

Mira Urbaniak urodziła się 3 listopada 1951 roku w Szczecinie. Dorastała w Wolinie i na Helu, na studia przyjechała do Trójmiasta. Była absolwentką Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, ale w zawodzie nigdy nie pracowała. Jej życiową pasją stało się dziennikarstwo, z którym zetknęła się podczas studiów.

Na początku została zatrudniona w Studenckiej Agencji Radiowej w Gdańsku, a następnie w Rozgłośni Polskiego Radia w Gdańsku, gdzie była spikerką, reporterką, publicystką, a w latach 1991-1993 redaktor naczelną. Po 1993 roku współpracowała z wieloma redakcjami i tytułami, m.in. TVP Gdańsk, Radiem Kołobrzeg i magazynem Rejs. Pracowała także przy organizacji Zlotów Oldtimerów w Szczecinie, zlotu żaglowców The Cutty Sark Tall Ships’ Races w Szczecinie i Gdyni.

Jako dziennikarka Mira Urbaniak wyspecjalizowała się w tematyce morskiej, zwłaszcza w żaglowcach. W 1983 roku popłynęła w pierwszy rejs „Darem Młodzieży”. Potem przyszły kolejne, m.in. na „Zawiszy Czarnym”, na którym uczestniczyła w etapie wyprawy dookoła świata oraz w rejsie po Wielkich Jeziorach Amerykańskich. Żeglowała także na „Iskrze” w regatach Columbus ‘92 oraz na „Fryderyku Chopinie” na Karaibach. Mira Urbaniak działała prężnie w organizacjach żeglarskich, m.in. Bractwie Zawiszaków i Bractwie Kaphornowców, z ramienia którego zasiada w jury Nagrody im. Leszka Wiktorowicza. Więcej informacji w Słowniku Biograficznym Żeglarzy Pomorskich.

Zmarła w niedzielę 29 sierpnia 2021 roku.

Najszczersze kondolencje bliskim Zmarłej składają Zarząd i pracownicy Pomorskiego Związku Żeglarskiego oraz portalu Żeglarski.info.

Z uwagi na fakt, że Mira Urbaniak postanowiła ofiarować swoje ciało nauce, jej pogrzeb odbędzie się w stosownym terminie. Msza św. w intencji śp. Miry Urbaniak odprawiona w sobotę 11 września o godzinie 15 zostanie w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Piotra Rybaka w Gdyni (ul. Portowa 2). Po nabożeństwie przyjaciele Miry Urbaniak organizują spotkanie w tawernie Contrast na bulwarze Nadmorskim.

 

PODZIEL SIĘ OPINIĄ