< Powrót
4
września 2019
Tekst:
Daniel Sokołowski
Zdjęcie:
PZKO
Omega

Mistrzostwa Polski w klasie Omega wystartują w piątek

Już w najbliższych dniach, od 6 do 8 września, na wodach jeziora Pogoria III w Dąbrowie Górniczej odbędą się Mistrzostwa Polski w klasie Omega. Głównym organizatorem zawodów jest Klub Sportów Wodnych Fregata, a współorganizatorem Polski Związek Klasy Omega.

Na listę startową wpisały się już 63 załogi (20 we Flocie Sport i 43 we Flocie Standard). Nie zabraknie całej czołówki tegorocznego Pucharu Polski. Jedynymi wielkimi nieobecnymi będą Igor Tarasiuk z załogą, ubiegłoroczni zwycięzcy w klasie Sport.

Rywalizacja w obu flotach zapowiada się niezwykle interesująco. W Standardzie przez cały sezon dominuje niezniszczalny team Knasieckich (Future Net – M.T .T .i SW Międzychód), zwycięzcy wszystkich 5 eliminacji Pucharu Polski. I choć wyglądają na niemal stuprocentowych faworytów, to z pewnością załogi Emila Bałdygi (Bałdyga-Hajdukiewicz Team Mrągowo), Aleksa Michalskiego (AZS AGH Kraków), Mirka Misiaczka (Lubniewickie Towarzystwo Sportowe „Aktywni”), czy Michała Gajdy (YC Rewa), nie oddadzą pola łatwo, a w ciągu sezonu już kilkakrotnie zabrakło im przysłowiowej „kropki nad i”, żeby stanąć na najwyższym stopniu podium. Groźna, a na pewno zdeterminowana powinna być też załoga aktualnego wicelidera Pucharu Polski – „Wodnej Pasji” z Radkiem Stachurskim (KSW Fregata Pogoria 1) za sterem. Radek to komandor K.W. Fregata, główny koordynator Mistrzostw Polski i z pewnością na własnym terenie łatwo skóry nie odda. Na starcie nie zabraknie też Jana Springera reprezentującego JKM Roda Gdynia.

We flocie Sport tegoroczna rywalizacja jest niezwykle zacięta i wyrównana. Przed najważniejszą imprezą sezonu na szczycie tabeli znajduje się załoga Daniela Sokołowskiego (Superkoszyk.pl), zwycięzcy ostatnich regat w Pucku, tuż przed Marcinem Styborskim (PG Racing Politechnika Gdańska). Ostatniego słowa nie powiedział z pewnością także Kamil Ortyl (Vector Sails), ubiegłoroczny brązowy medalista Mistrzostw Polski. A być może niespodziankę sprawi któraś z innych załóg, coraz mocniej dobijających się do czołówki, jak zespoły Krzyśka Turzy (niezrzeszony), Joasi Szopińskiej (YKP Warszawa), czy niezwykle doświadczonego Andrzeja Szynkiewicza (K.Ż. Sztorm Barlinek).

Oprócz sporej dawki ścigania na najwyższym poziomie, organizatorzy regat zadbali o rozbudowany program brzegowy. W planie znalazło się miejsce zarówno na koncerty i imprezy integracyjne, jak i na wykłady i omówienie wydarzeń na wodzie, które poprowadzi przewodniczący zespołu protestowego, doświadczony trener Andrzej Ogrodnik. Ciekawym punktem programu, połączonym z wystąpieniem Jarka Cieślaka, będzie rozstrzygnięcie konkursu z wiedzy o historii Omegi.

Tegoroczne Mistrzostwa Polski z pewnością będą ciekawym i wartym uwagi wydarzeniem na mapie seniorskich imprez regatowych w Polsce. Ogromna flota, wysoki poziom rywalizacji i ciekawy akwen, dający możliwość wszystkim kibiciom oglądania rywalizacji z bliska, to z pewnością gwarancja mnóstwa emocji. Sprawdzony organizator oraz mnóstwo przygotowanych atrakcji, niech bedą dodatkową zachętą do wizyty w Dąbrowie Górniczej i wzięcia udziału w zawodach w roli zawodników lub kibiców.

klasaomega.pl

facebook.pl/klasaomega

instagram.com/klasa_omega/

Klasa Omega to jedna z najstarszych polskich klas żeglarskich i najliczniejsza seniorska flota regatowa w Polsce. Od wielu lat miłośnicy tej klasy ścigają się w dziesiątkach regat rozgrywanych na terenie całego kraju, w tym w cyklu Pucharu Polski, organizowanym przez Polski Związek Klasy Omega. W sezonie 2019 planowane jest rozegranie 8 eliminacji, w tym także Mistrzostw Polski w Dąbrowie Górniczej. Sponsorem głównym Mistrzostw Polski są Dąbrowskie Wodociągi, a głównym partnerem Pucharu Polski 2019 w klasie Omega jest firma Mine Master. Pozostałymi partnerami są: Porta Drzwi, Jutrzenka Dobre Miasto, Sailing Machine, Raksa. Patronami medialnymi cyklu są: magazyn „Żagle” wraz z portalem zagle.com.pl, zeglarski,info, sails24.pl oraz sailportal.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ