< Powrót
6
czerwca 2019
Tekst:
Daniel Sokołowski
Zdjęcie:
PZKO
Omega
„Rodzinne” zdjęcie uczestników regat.

Puchar Polski Klasy Omega – 44 załogi ścigały się w Wilkasach

Załoga Romana Knasieckiego w klasie Standard i ekipa Daniela Sokołowskiego w klasie Sport, to zwycięzcy regat Jutrzenka Dobre Miasto CUP. Zakończone w miniony weekend zawody to trzecia tegoroczna eliminacja Pucharu Polski w klasie Omega.

Na starcie pojawiły się 44 załogi – 30 w klasie Standard i 14 w klasie Sport. To już druga impreza Omegi w tym sezonie, do której zgłosiło się ponad 40 łódek. Dzięki współpracy z AZS Warszawa i organizacji regat tuż przed Akademickimi Mistrzostwami Polski w żeglarstwie, udział w zawodach wzięło kilkanaście załóg reprezentujących uczelnie. Na co dzień nie pojawiają się w regatach Pucharu Polski. Taka aktywizacja była jednym z głównych celów przyświecających Polskiego Związku Klasy Omega przy wyborze miejsca i terminu regat.

Pierwszy dzień wyścigów przywitał zawodników przepiękną pogodą. Niestety wiatr nie pozwalał na zbyt wiele. Ostatecznie udało się rozegrać tylko jeden bieg. Dalsza rywalizacja, na skutek coraz większych zmian kierunku i siły wiatru zamieniłaby się w loterię. W klasie Sport wyścig inauguracyjny wygrała załoga Daniela Sokołowskiego (Superkoszyk.pl Sailing), a w Standardzie – niedościgniony w tym sezonie rodzinny team Knasieckich (FutureNet Sailing).

W niedzielę pogoda sprzyjała. Od rana pojawił się równy wiatr o sile ok. 3 stopni w skali Beauforta. Ściganie rozpoczęło się tuż po godzinie 10. Udało się rozegrać cztery wyścigi. W klasie Standard Roman Knasiecki wygrał pierwsze dwa i zapewnił sobie zwycięstwo.

Z zaskakująco dobrej strony pokazała się druga w ostatecznym rozrachunku załoga, debiutującego w Pucharze Polski Emila Bałdygi (HBT Mrągowo). Wygrywając dwa ostatnie wyścigi i dwukrotnie kończąc biegi na drugim miejscu, ustąpili zwycięzcom zaledwie jednym punktem. Na trzecim miejscu rywalizację ukończyła załoga Adama Perczyńskiego (Grupa HM), z opóźnieniem rozpoczynająca tegoroczny sezon.

W klasie Sport zaskakująco dobrze zaprezentowała się prowadząca po pierwszym dniu załoga Daniela Sokołowskiego. Po wygraniu trzech wyścigów i ukończeniu ostatniego na drugiej pozycji, zdecydowanie wygrała rywalizację. O miejsce drugie do ostatniego wyścigu walczyli prowadzący dotąd ex aequo w klasyfikacji generalnej Kamil Ortyl (Vector Sails) i Marcin Styborski (PG Racing). Ostatecznie, dzięki zwycięstwu w ostatnim biegu, drugą lokatę zajęła załoga z Politechniki Gdańskiej, która wyszła na samodzielne prowadzenie w rankingu klasy Sport.

Wszyscy zawodnicy otrzymali na drogę słodycze od Jutrzenki, na najlepsi i wylosowani szczęśliwcy oprócz pucharów i medali bony na zakupy w sklepie internetowym Raksa.

Organizatorem regat był Polski Związek Klasy Omega, przy współpracy Akademickiego Związku Sportowego (AZS) Warszawa. Portem – doskonale znany wielu żeglarzom ośrodek AZS w Wilkasach. Głównym sponsorem regat została firma Jutrzenka Dobre Miasto. Patronat honorowy nad zawodami objął marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

Kolejne edycje tegorocznego Pucharu Polski klasy Omega odbędą się w:
Powidzu (29-30.06)
Pucku (17-18.08)
Dąbrowie Górniczej (06-08.09) – Mistrzostwa Polski
Lubiatowie k/Sławy (21-22.09)
Międzychodzie (12-13.10) – Finał Pucharu Polski

Klasa Omega to jedna z najstarszych polskich klas żeglarskich. To także najliczniejsza seniorska flota regatowa w Polsce. Od wielu lat miłośnicy tej klasy ścigają się w dziesiątkach regat rozgrywanych na terenie całego kraju. Także w cyklu Pucharu Polski, organizowanym przez Polski Związek Klasy Omega. Sponsorem głównym Pucharu Polski 2019 w klasie Omega jest firma Mine Master. Pozostałymi partnerami są: Porta Drzwi, Jutrzenka Dobre Miasto, Sailing Machine, Raksa. Patronem medialnym cyklu są: magazyn „Żagle” wraz z portalami zagle.com.pl, Żeglarski.info, sails24.pl i sailportal.pl.

klasaomega.pl
facebook.pl/klasaomega

PODZIEL SIĘ OPINIĄ