Jędrzej Szerle
James Tomlinson/World Sailing
Świata Juniorów

Mistrzostwa Świata Juniorów 2018: Kacper Paszek i Bartek Reiter z brązem!

Z jednym medalem wracają nasi reprezentanci z Mistrzostw Świata Juniorów w Corpus Christi w USA. Brąz w klasie 420 w piątek 21 lipca zdobyli Kacper Paszek i Bartek Reiter z Olsztyńskiego Klubu Żeglarskiego.

Polacy od pierwszego dnia pływali bardzo równo, kończąc wyścigi najczęściej w połowie pierwszej dziesiątki. Tylko w jednym wyścigu zajęli dziewiętnaste miejsce. Dzięki temu w klasyfikacji końcowej Kacper Paszek i Bartek Reiter zdobyli brązowy medal mistrzostw świata juniorów. Lepsi od Polaków okazali się tylko Joseph Hermus i Walter Henry z USA oraz Otto Henry i Rome Featherstone z Nowej Zelandii.

Trzeciej lokaty nie udało się niestety utrzymać Wiktorii Gołębiowskiej (MOS SSW Iława), rywalizującej w klasie Laser Radial kobiet. Polka w ostatnich dwóch dniach kończyła wyścigi na nieco gorszych lokatach, przez co w ostatecznie w mistrzostwach zajęła szóste miejsce.

Bliska medalu była też nasza dwójka windsurferów z SKŻ Ergo Hestia Sopot. Zarówno Weronika Marciniak, jak i Aleksander Przychodzeń po bardzo dobrych wyścigach zajęli piąte miejsca w klasie RS:X.

Z dwóch naszych teamów z YKP Gdynia w klasie 29er lepiej wypadły dziewczyny. Wiktoria Lehmann i Maja Micińska uplasowały się na dwunastym miejscu. Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński mistrzostwa ukończyli z dziewiętnastą lokatą. Również dziewiętnaste miejsce zajęła nasza załoga w klasie Nacra 15 – Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka (UKS Navigo Sopot). Natomiast w klasie Laser Radial mężczyzn Łukasz Machowski (MKS Dwójka Warszawa) był pięćdziesiąty pierwszy.

W klasyfikacji narodów Polska zajęła szóste miejsce (na 66 państw). Nasz kraj wyprzedziły Stany Zjednoczone, Nowa Zelandia, Włochy, Wielka Brytania i Francja.