< Powrót
9
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Junichi Hirai/BULKHEAD
świata 470

Mistrzostwa Świata klasy 470: Polki wracają z kwalifikacją olimpijską

Agnieszka Skrzypulec z Jolantą Ogar siódmą załogą Mistrzostw Świata w klasie 470. W zakończonych dzisiaj zawodach w Enoshimie, Polki wywalczyły przepustkę dla kraju na igrzyska olimpijskie w Tokio.

Mistrzostwa Świata odbyły się w dniach od 2 do 9 sierpnia w Japonii. Żeglarze ścigali się na akwenie najbliższych igrzysk u wybrzeży Enoshimy.

Pierwszego dnia z powodu braku wiatru nie rozegrano żadnego wyścigu. Drugi dzień to lekka zmienna bryza z dużą falą. Tego dnia Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń) kończyły wyścigi na miejscach 13 i 1. Po trzecim dniu, w którym POL 11 mijało metę na miejscach 4, 2 i 10, polska załoga kadry olimpijskiej plasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej. Po dobrym dniu organizator regat przeprowadził krótki wywiad z naszymi reprezentantkami.

– Kwalifikacja jest oczywiście dla nas ważna ale najważniejsze jest poprawne żeglowanie – komentowała Agnieszka Skrzypulec. – Staramy się na tym koncentrować i robić wszystko, żeby wyprzedzać kolejne łódki i osiągać przyzwoite wyniki. Nie oglądamy się na pozostałe załogi, które również walczą o kwalifikację olimpijską, bo jest ich zbyt dużo. Chcemy popłynąć dobre regaty i skupiamy się na sobie. Jeśli jesteś wystarczająco silny, wystarczająco dużo trenujesz i potrafisz przewidzieć wiatr to wyniki pokażą po prostu twoja formę. Tutejsze warunki bardzo nam odpowiadają.

Druga połowa regat była wyraźnie trudniejsza dla Polek. W kolejnych 6 wyścigach zajmowały miejsca: 9, 13, 18, 23, 16 i 11, co w rezultacie dało im 7 pozycję. Do rozegrania zostawał jeszcze wyścig medalowy dla dziesięciu najlepszych załóg. Już wtedy jednak było wiadomo, że zawodniczki wywalczyły kwalifikację olimpijską. – Osiągnęłyśmy najważniejszy w tym sezonie cel – napisały dziewczyny na swoim facebookowym profilu. Nagrodę za ten wyczyn Polki sprawiły sobie same wygrywając ostatni wyścig. Nie zmieniło to jednak ich pozycji w klasyfikacji końcowej. Agnieszka z Jolą zakończyły Mistrzostwa Świata 2019 na 7 miejscu.

Dodatkowo, nasze kadrowiczki w tych zawodach zdobyły 14 punktów do kwalifikacji krajowych. Łącznie mają ich już 29. Trzy zdobyły w zeszłorocznych Mistrzostwach Świata w Aarhus, a 12 za 4 miejsce w majowych Mistrzostwach Europy rozgrywanych w San Remo.

Podczas tegorocznych mistrzostw, w kategorii kobiet, 6 nacji mogło wywalczyć kwalifikację olimpijską. Polki zajęły pierwsze miejsce wśród państw jeszcze nie zakwalifikowanych. Pozostałe kraje, które także wywalczyły prawo startu w igrzyskach to:  Australia, Brazylia, Holandia, Nowa Zelandia i Niemcy.

Podczas pierwszej kwalifikacji, czyli ubiegłorocznych Mistrzostwa Świata w Danii do rozdania było 8 miejsc. Zdobyły je: Hiszpania, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Włochy, Grecja, Słowenia i Izrael. Mistrzyniami świata zostały  Japonki, które nie musiały walczyć o kwalifikację do regat olimpijskich, gdyż załogi gospodarzy igrzysk mają zagwarantowane miejsce we wszystkich konkurencjach. Skrzypulec i Ogar zajęły wówczas 18 pozycję, 14 w klasyfikacji państw.

W Enoshimie startowało 39 załóg kobiecych i 52 załogi męskie. Mistrzyniami Świata 2019 zostały Brytyjki Hannah Mills i Eilidh Mcintyre, czyli brązowe medalistki z zeszłego roku. Srebrem tym razem muszą zadowolić się ubiegłoroczne mistrzynie – Japonki Ai Kondo Yoshida i Miho Yoshioka. Na najniższym stopniu podium stanęły Camille Lecointre i Aloïse Retornaz z Francji, czyli czwarta załoga poprzednich mistrzostw.

Medale w rywalizacji mężczyzn zdobyli: złoto Mathew Belcher i Will Ryan z Australii, srebro Jordi Xammar i Nicolas Rodriguez z Hiszpanii, a brąz Anton Dahlberg i Fredrik Bergström ze Szwecji. W zawodach nie startowała żadna męska załoga z Polski.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ