Natalia Majcher
Pierick Jeannoutot, Laurens Morel
Mistrzostwa Świata Nacra 15

Mistrzostwa Świata klasy Nacra 15: Polacy w złotej grupie

W zakończonych dzisiaj, 25 października, w Marsylii we Francji Mistrzostwach Świata klasy Nacra 15 Maja i Oskar Niemira uplasowali się na 23 pozycji, a Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka na 38.

O mały włos start Mai i Oskara nie doszedłby do skutku. Podczas jednego z treningów na kilka dni przed regatami mieli groźną sytuację w wyniku, której ich łódka została zniszczona. Na szczęście udało się wyczarterować zapasową od reprezentacji Holandii.

Mistrzostwa przebiegały pod znakiem oczekiwania. Zawodnicy czekali albo aż zacznie wiać cokolwiek, albo aż wiatr osłabnie. Z 20 zaplanowanych wyścigów odbyło się tylko 11. 80 załóg żeglowało w dwóch grupach ale podział na grupy finałowe czyli złotą i srebrną nastąpił dopiero ostatniego dnia.

Obie nasze załogi zakwalifikowały się do lepszej złotej grupy. Do rozgrywki finałowej Maja i Oskar Niemira (UKS Navigo Sopot) podeszli z 23 miejsca, a Tymoteusz Cierzan z Katarzyną Piernicką (UKS Navigo Sopot) z 38. Po dzisiejszych trzech wyścigach polskie załogi pozostały na tych samych miejscach.

– Przed regatami liczyłem na miejsca w drugiej dziesiątce – komentował start trener Kadry Narodowej Juniorów w klasie Nacra 15, Paweł Solecki. – Wyszło trochę poniżej oczekiwań. Niestety było widać, zwłaszcza przy silnym wietrze, brak opływania w dużej grupie. Zawodnicy mieli trudności ze startem, a później z pozycjonowaniem się względem innych zawodników. Są jednak też i pozytywy. Mimo stosunkowo dużej wagi naszych załóg, okazuje się, że dysponują jednymi z lepszych prędkości na kursach na wiatr, przy słabym wietrze. Wczoraj w takich warunkach Maja z Oskarem wygrali wyścig, a dzisiaj Tymek z Kasią weszli na górną boję na 2 pozycji.

Mistrzami świata zostali Australijczycy Ruben i Rita Booth. Srebrny medal wywalczyła załoga z Niemiec Jesse Lindstädt i Lisa Rausch, a brązowy Andrea Spagnolli i Alice Cialfi z Włoch.