< Powrót
17
października 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
UKS Navigo Sopot
Mistrzostwa Świata Nacra 15
Tymoteusz Cierzan i Katarzyna Piernicka na treningu przed mistrzostwami świata

Start polskiej załogi w Mistrzostwach Świata klasy Nacra 15 pod znakiem zapytania

Dwie polskie załogi pojechały do Marsylii we Francji, żeby w dniach 19-25 października, wystartować w Mistrzostwach Świata klasy Nacra 15. Nieszczęśliwy wypadek podczas treningu może pokrzyżować plany jednej z nich.

Tymoteusz Cierzan z Katarzyną Piernicką oraz Maja i Oskar Niemirowie od kilku dni są już na miejscu regat i przygotowują się do startu. Niestety, podczas jednego z treningów Maja z Oskarem mieli wypadek i ich łódka roztrzaskała się o skały.

– Na szczęście zawodnikom nic się nie stało – opowiadał Paweł Solecki trener Kadry Narodowej Juniorów w klasie Nacra 15. – Wracaliśmy już z treningu. Wiało sporo, około 25 węzłów, fale były dość wysokie, a wejście do główek portu bardzo wąskie. Sytuacja wyglądała tak, że jeden z trenujących na akwenie deskarzy przewrócił się tuż przed naszą załogą. Nagły manewr ominięcia plus stroma fala spowodowały wywrotkę. Do falochronu było już na tyle blisko, że nie zdążyłem ich odciągnąć. Maja z Oskarem wyskoczyli na skałki, ale łódki nie udało się uratować. Wiele osób pomagało nam ją wyciągać. Łódka niestety jest zniszczona i nie nadaje się do żeglowania. Maszt jest połamany, kadłub ma dziurę, żagiel porwany. W grę wchodzi tylko czarter innej łódki, jednak na razie nie możemy nic znaleźć. Wszystkie łódki są zbyt daleko i ewentualne koszty ściągnięcia są zbyt wysokie. Szukamy dalej.

Bazą mistrzostw będzie stadion sportów wodnych Roucas Blanc czyli przyszła marina olimpijska na igrzyska Paryż 2024. Jeżeli uda się znaleźć łódkę, obie nasze załogi, reprezentujące UKS Navigo Sopot, będą walczyć w kategorii do 19 roku życia.

Pierwsze wyścigi mistrzostw planowane są na poniedziałek 21 października. Sprzęt musi jednak przejść pomiary najpóźniej do niedzieli, 20 października. Na liście startowej znajduje się 81 załóg z 16 państw. Mamy nadzieję, że start Mai i Oskara dojdzie do skutku i trzymamy kciuki za obie nasze załogi.

Strona regat
Facebook regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ