< Powrót
20
września 2021
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Piotr Owczarski
Krzeptowskiego

Morskie opowieści Macieja Krzeptowskiego

„Trzymam się morza” to kolejna książka doświadczonego żeglarza i biologa Macieja Krzeptowskiego, w której opisuje ludzi i rejsy ważne dla polskiego żeglarstwa. Jej uroczyste wodowanie odbędzie się w środę 22 września w Gdyni.

Maciej Krzeptowski ma dużo powodów, żeby podzielić się doświadczeniami i wspomnieniami, których wspólnym mianownikiem, jak sam pisze we wstępie, są żagle. W pierwszy rejs bałtycki wypłynął on przeszło 60 lat temu, a podczas wypraw – czy to turystycznych, czy naukowych – dotarł m.in. do Afryki, Ameryki Południowej i Antarktyki. Poznał także legendarnych polskich żeglarzy jak Ludomira Mączkę, z którym wspólnie żeglował. Ma on także w dorobku inne książki, m.in. „Marią dookoła świata dwadzieścia lat później” i „Pół wieku i trzy oceany”.

KrzeptowskiegoChoć Maciej Krzeptowski w przedmowie do „Trzymam się morza” sugeruje, że są to wspomnienia, tak naprawdę jest to gawęda o historii polskiego żeglarstwa. Autor podzielił książkę na trzy rozdziały – „Rejsy, wyprawy, projekty”, „Z niskich i wysokich pokładów” i „Nauka pod żaglami” – oraz posłowie autorstwa Norberta Wolnomiejskiego, które poświęcone zostało sytuacji ekologicznej świata.

W pierwszych dwóch rozdziałach Krzeptowski opisuje głównie żeglarskie wyprawy, wplatając wspomnienia świadków i zdjęcia. W trzecim zaś koncentruje się na rejsach badawczych, począwszy od słynnej wprawy „Koral”, czyli ekspedycji „Daru Opola” po Morzu Czerwonym, i atlantyckiej „Wyprawy Krzyż Południa” na „Konstantym Maciejewiczu”. W publikacji nie brakuje też opowieści Macieja Krzeptowskiego, który uczestniczył w niektórych historycznych rejsach.

Warto znać tę publikację, a informacje w niej zawarte z pewnością zainteresują niejednego miłośnika żeglarstwa.

Już w najbliższą środę 22 września „Trzymam się morza” zostanie uroczyście zwodowana. Wydarzenie odbędzie się w Gdyni o godzinie 17 na pokładzie „Daru Pomorza”. Wstęp wolny.

Maciej Krzeptowski, „Trzymam się morza”, Rotary Club Szczecin, 342 strony, www.mk-book.tvts.pl.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ