< Powrót
17
września 2021
Tekst:
Maciej Frąckiewicz
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych
Andrzej Różycki i Marcin Dejewski na jachcie „Happy Hour”.

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg dwuosobowych rozstrzygnięte

Andrzej Różycki i Marcin Dejewski, żeglujący na jachcie „Happy Hour”, zostali zwycięzcami Morskich Żeglarskich Mistrzostw Polski ORC załóg dwuosobowych, które rozpoczęły się 11 września i oficjalnie zakończą 18 września. Organizatorem regat była firma Start-Up Paweł Wilkowski.

Zawody zostały rozegrane na trasie ustawionej na Zatoce Gdańskiej i Bałtyku Południowym. O tytuł najlepszego duetu w Polsce zawodnicy rywalizowali w czterech wyścigach – dwóch krótkich, średnim oraz długim.

Warunki każdego dnia były bardzo trudne, nie dlatego jednak, że wiał sztormowy wiatr, ale z powodu jego braku. Przy takiej pogodzie duże łódki mają problem ze sprawnym wykonywaniem manewrów i szybkim pokonywaniem trasy. Zwycięzcy długiego wyścigu wpłynęli na metę po blisko 44 godzinach, a ostatni jacht zakończył go ponad 15 godzin później.

Zdecydowanie najlepsi w całych regatach byli Andrzej Różycki i Marcin Dejewski, na jachcie „Happy Hour”, którzy wygrali trzy pierwsze wyścigi i pewnie wywalczyli tytuł mistrzów Polski. Na dalszych pozycjach toczyła się zacięta walka o podium. Drugą lokatę ostatecznie zajęli Michał Śliwa i Mariusz Sarnowski, pływający na łodzi „Barakam”, tracąc do zwycięzców 11,9 punktu.

Na najniższym stopniu podium stanęli natomiast Andrzej Zieliński i Mirosław Zemke na jachcie „Quanta”, którzy znaleźli się zaledwie o 0,6 punktu za drugim duetem zawodów. Kolejne 0,7 punktu dalej uplasował się „Konsal”, na którym żeglowali Ryszard Drzymalski i Maksymilian Pawłowski.

Ciekawostką jest, że zamykający stawkę dziewięciu startujących jachtów „Polished Manx” przypłynął na zawody do Polski aż z Douglas na Wyspie Man położonej na Morzu Irlandzkim, między Wielką Brytanią a Irlandią.

Wręczenie medali, nagród i oficjalne zakończenie regat zaplanowano w sobotę 18 września o godzinie 14 w Marina Yacht Park – Dalmor.

Regaty są częścią cyklu regat dwuosobowych Off-Short Racing. Są też klasyfikowane w Morskim Żeglarskim Pucharze Polski.

Wyniki

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ