< Powrót
10
lipca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski/oficynamorska.pl
załóg jednoosobowych

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych ORC 2018 w weekend w Gdyni

Blisko 30 żeglarzy wystartuje w weekend 14-15 lipca w Gdyni w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych ORC 2018.

Rangę mistrzostw Polski otrzymała jedna z najważniejszych imprez dla żeglarzy pływających w pojedynkę – XXVIII Regaty Samotników – Memoriał im. Leonida Teligi. Impreza organizowana jest przez Jacht Klub Morski „Gryf” Gdynia nie bez powodu – jego członkami byli Leonid Teliga i Zbigniew Puchalski, jedni z najbardziej znanych polskich samotnych żeglarzy.

– Chcieliśmy w ten sposób uatrakcyjnić i podnieść rangę regat oraz uhonorować naszego wspaniałego żeglarza, Leonida Teligę – mówi Zbigniew Tarała, kierownik JKM „Gryf” Gdynia. – Ale też uświetnić 90-lecie naszego klubu. Mamy już zgłoszonych dwadzieścia siedem jachtów, a sądzę, że będzie ich jeszcze więcej.

W mistrzostwach wystartuje śmietanka polskich żeglarzy, m.in. Łukasz Trzciński (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), Krzysztof Krygier (Bluefin.pl), Paweł Wilkowski (YKP Gdynia) i Szymon Kuczyński (JK Kamień Pomorski), który 17 maja jako trzeci Polak w historii opłynął świat w rejsie solo non stop. W regatach weźmie udział również nestor polskiego żeglarstwa regatowego Czesław Perlicki, który pływa od ponad 60 lat.

W ubiegłym roku mistrzem Polski ORC samotników, które rozgrywane były w Świnoujściu, został Władysław Chmielewski (Jacht Klub Cztery Wiatry Świnoujście) na jachcie „Buena”.

Zwycięzcą Memoriału im. Leonida Teligi zaś Jacek Roszyk (ŻLKS Poznań) na jachcie „Vector Baltica” w kategorii Open, a w klasyfikacji ORC Jan Piernikarczyk (JKM Gryf Gdynia) na „Pallasie”.

– Mam w tym roku małe szanse na zwycięstwo, bo pozmieniały się współczynniki ORC na niekorzyść mojego jachtu – mówi Jan Piernikarczyk, skipper jachtu „Pallas”. – Na dodatek w Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski załóg jednoosobowych wystartuje bardzo wielu dobrych i doświadczonych rywali. Ze Szczecina przypłynie Krzysztof Krygier, a wielką konkurencją jest też zawsze Szymon Kuczyński. Ogromny wpływ na wynik będą miały warunki pogodowe, a te szczęśliwie będą sprzyjające dla „Pallas”.

Organizatorzy planują przeprowadzenie dwóch wyścigów w sobotę 14 lipca i jednego w niedzielę 15 lipca. Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych odbędą się w klasie ORC International, a XXVIII Regaty Samotników – Memoriał im. Leonida Teligi także w ORC Club, KWR i Open. Zakończenie regat zaplanowano w niedzielę o godzinie 16.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ