< Powrót
15
listopada 2023
Tekst:
Adam Mauks
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Inauguracja odbudowy "Strażnika Poranka" w Jacht Klubie im. Conrada w Górkach Zachodnich. Maj 2023 roku.

Możesz pomóc przy renowacji słynnego jachtu

Fundacja Jack Strong, której celem jest przywrócenie do życia jachtu „Strażnik Poranka” należącego kiedyś do gen. Ryszarda Kuklińskiego zaprasza do wsparcia tych działań poprzez prace przy jachcie. Może to zrobić każdy.

Od 2021 roku fundacja prowadzi prace przy renowacji tego jachtu. Jej celem jest kompleksowy remont, który umożliwi wypełnienie testamentu gen. Kuklińskiego i udostępnienie jachtu do szkoleniowych rejsów dla młodzieży.

– Obecnie wklejamy już kolejne wręgi bliźniaczo podobne, do tych istniejących, co pozwoli nam zachować kształt jachtu przed wymianą poszycia na nowe – informuje Leszek Pochroń-Frankowski, prezes Fundacji Jack Strong. – Ciągle zbieramy środki finansowe na kontynuacje prac i zakup drogich materiałów.

“Strażnik Poranka” należał kiedyś do gen. Ryszarda Kuklińskiego. Na zdjęciu stan z 2017 r. Fot. Leopold Naskręt.

Prace fundacji można wesprzeć na www.siepomaga.pl/jack-strong

Fundacja ma jednak także inną, ciekawą propozycję, bo każdy może też zaangażować się w prace po renowacji jachtu.

– To fenomenalna sprawa, bo w Jacht Klubie im. Conrada w Górkach Zachodnich w Gdańsku, gdzie pracuje nasz szkutnik Ryszard Cisewski, mogą mu pomóc osoby, które w ogóle nie znają się na szkutnictwie – dodaje Leszek Pochroń-Frankowski. – Do nas może przyjść każdy, kto chce pomóc. Podpisujemy z nim umowę o wolontariacie, ubezpieczamy, dajemy potrzebne narzędzia, organizujemy podstawowe szkolenie do prac związanych ze szlifowaniem, lakierowaniem, pomocą w doginaniu wręgów, czy utrzymywaniem porządków w hali.

Każdy może pomóc przy renowacji legendarnego jachtu. Fot. Fundacja Jack Strong.

W prace przy „Strażniku Poranka” jest już zaangażowanych około 80 osób. Raz w tygodniu Leszek Pochroń-Frankowski robi na WhatsApp ankietę z informacją kto w jaki dzień może przyjść.

– Cały czas potrzebujemy takiej pomocy, do której serdecznie zapraszamy. Wystarczy wejść na stronę Fundacji Jack Strong i napisać wiadomość np. na messengerze lub wysłać e-mail z kontaktem telefonicznym – mówi.

Pomoc jest najbardziej potrzebna w dni powszednie. W weekendy przychodzi więcej osób, więc nie ma problemu z ilością chętnych do pracy.

Fundacja Jack Strong prowadzi prace nad odrestaurowaniem jachtu „Strażnik Poranka”. To jacht zbudowany w 1965 roku w Gdańskiej Stoczni Jachtowej m. Conrada. Od 1969 do 1980 roku pływał na nim Ryszard Kukliński, który był wtedy wicekomandorem klubu Garnizonu Warszawskiego Atol. W 1980 Kukliński kupił jacht na własność. Po ucieczce Kuklińskiego w 1981 roku do USA jacht został skonfiskowany. Dopiero w 1997 roku przed przyjazdem generała do Polski jacht został poddany renowacji, a rok później został przekazany Ryszardowi Kuklińskiemu podczas jego wizyty w Polsce. W 2001 roku jacht został przekazany Chrześcijańskiej Szkole Pod Żaglami, a ta w 2021 roku przekazała go Fundacji Jack Strong.

Co myślisz o tym artykule?
+1
12
+1
1
+1
3
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ