< Powrót
3
sierpnia 2018
Tekst:
Z Aarhus Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ
Zdjęcie:
Sailing Energy/World Sailing

MŚ Aarhus 2018: Polacy rozpoczęli walkę o igrzyska w Tokio

W czwartek 2 sierpnia odbyły się pierwsze wyścigi żeglarskich mistrzostw świata klas olimpijskich w duńskim Aarhus. Jako pierwsi do walki o kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Tokio ruszyli zawodnicy klas 470 oraz Finn. Najwyżej z polskich zawodników sklasyfikowane są Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar -dziesiąte w klasie 470.

Za nami pierwszy dzień żeglarskich mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, która odbywają się w Aarhus w Danii. Z powodu zbyt słabego wiatru rywalizacja rozpoczęła się z kilkugodzinnym opóźnieniem i nie wszystkie zaplanowane wyścigi udało się przeprowadzić. Tylko kobiety w klasie 470 ukończyły dwa biegi. Natomiast panowie oraz klasa Finn ma za sobą tylko jeden wyścig.

Jako pierwsza ściganie rozpoczęła męska flota w klasie 470. Maciej Sapiejka i Dominik Janowczyk (SEJK Pogoń Szczecin/WCSS) wpłynęli na metę jako dziewiętnasta załoga i zajmują trzydzieste siódme miejsce w klasyfikacji generalnej. Liderami są Grecy Panagiotis Mantis i Pavlos Kagialis oraz aktualni wicemistrzowie świata Szwedzi Anton Dahlberg i Fredrik Bergstroem, najlepsi w swoich grupach. Zeszłoroczni mistrzowie Mathew Belcher i William Ryan z Australii zajmują piąte miejsce.

Wśród kobiet ze zmiennym szczęściem żeglowały Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które w pierwszym wyścigu były siódme, a w drugim zajęły siedemnaste miejsce. W efekcie Polki zajmują dziesiątą lokatę w całych regatach. Prowadzą reprezentantki Francji Camille Lecointre i Aloise Retornaz (miejsca 2 i 6). Agnieszka występuje w roli obrończyni tytułu, który zdobyła przed rokiem, pływając wtedy z Irminą Mrózek Gliszczynską.

W klasie Finn najlepiej z naszych kadrowiczów poradził sobie Mikołaj Lahn (UKŻ Wiking Toruń) zajmując dziewiąte miejsce, co daje mu na razie dziewiętnastą pozycję w klasyfikacji ogólnej. Dziewiętnasty był z kolei Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia) i plasuje się na trzydziestej siódmej pozycji. Miejsce za nim metę osiągnął Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) i jest trzydziesty dziewiąty, a osiemdziesiątą trzecią lokatę zajmuje Andrzej Romanowski (AZS Poznań), który ukończył wyścig jako czterdziesty drugi w swojej grupie. Na prowadzeniu znajdują się Brazylijczyk Jorge Zarif i Chorwat Josip Olujić. Złoty medalista sprzed roku, Szwed Max Salminen jest piąty.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na piątek 3 sierpnia na godzinę 12. Tego samego dnia pierwsze wyścigi rozpoczną zawodnicy klas Laser Standard oraz Laser Radial. Mistrzostwa świata potrwają do niedzieli 12 sierpnia.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ