< Powrót
10
sierpnia 2019
Tekst:
Natalia Majcher
Zdjęcie:
Denis Razumovich_Saint Petersburg Yacht Club
Mistrzostwa Świata Juniorów RS:X
Karina Filip podczas wyścigu MŚJ 2019 w Sankt Petersburgu.

MŚJ w klasie RS:X 2019: Dwoje Polaków w pierwszej dziesiątce

Trwające do soboty 10 sierpnia Mistrzostwa Świata Juniorów w klasie RS:X w Petersburgu, Karina Filip zakończyła na czwartym miejscu w kategorii U17, a Kamil Manowiecki na dziesiątym w kategorii U19.

Regaty trwały od 6 do 10 sierpnia. Pierwszego dnia rozegrano 3 wyścigi przy wietrze około 15 węzłów. Drugiego dnia wiatr był już słabszy, około 7 węzłów, ale zawodnicy ponownie zaliczyli 3 starty. Po intensywnych pierwszych dwóch  dniach przyszedł czas na przerwę. W czwartek z powodu braku wiatru rywalizacja się nie odbyła. W piątek, przy bardzo zmiennym wietrze, w sile i kierunku, rozegrano kolejne 3 wyścigi. Na ostatni dzień dla najlepszych dziesięciu zawodniczek i zawodników zaplanowano wyścigi medalowe oraz jeden wyścig serii finałowej dla pozostałych startujących.

Z Polaków do wyścigu medalowego zakwalifikowali się Kamil Manowiecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Karina Filip (GKŻ Gdańsk). Przed wyścigiem oboje byli sklasyfikowani na dziewiątych miejscach. Kamil miał szanse punktowe nawet na 4 pozycję, a Karina na 5. Zawodniczka gdańskiego klubu miała też szansę na zdobycie medalu w kategorii dziewcząt do lat 17. Przed startem zajmowała 4 miejsce w tej klasyfikacji. Do wyprzedzającej ją Sharon Karton z Izraela traciła tylko 5 punktów. Gdyby przypłynęła trzy miejsca przed nią (wyścig medalowy jest podwójnie punktowany), zdobyłaby medal. Na mecie Polka zameldowała się na 9 pozycji i to niestety kosztowało ją spadek na 10 miejsce w klasyfikacji generalnej.

– Medal U17 był w zasięgu ręki – komentował trener klubowy Kariny Dawid Furmański. – W wyścigu medalowym Karina dobrze wystartowała. Było mało wiatru ale dobrze pracowała na halsówce i na górną boję weszła trzecia. Na kursie pełnym zeszły mocniejsze szkwały i wszystkie dziewczyny się zjechały. Na dolnej boi Karina była czwarta. Później trochę za daleko pojechała w lewą stronę, przez co nie dopilnowała innych zawodniczek. Niestety przyszła zmiana z prawej i na górnej boi Karina była już dziewiąta. Do mety nie udało się tego odrobić. Mimo, że wyścig medalowy nie poszedł po naszej myśli to jestem zadowolony z występu Kariny bo takie było nasze założenie przed regatami, żeby być w najlepszej dziesiątce.

Kamil Manowiecki także dopłynął 9 do mety wyścigu medalowego i podobnie jak koleżanka z reprezentacji spadł na 10 pozycję w klasyfikacji U19.

Flota mężczyzn, ze względu na dużą liczbę startujących (69), była podzielona na dwie grupy. W złotej grupie, czyli w pierwszej połowie stawki wyłonionej po sześciu wyścigach eliminacyjnych, ścigali się również Dominik Lewiński i Michał Polak. Zawodnicy GKŻ Gdańsk zajęli w tych regatach odpowiednio 26 i 33 miejsce.

W Mistrzostwach Świata Juniorów w klasie RS:X do zdobycia były 4 komplety medali. Po dwa w kobietach i mężczyznach – za kategorie wiekowe do lat 19 i 17. W regatach wzięło udział 104 deskarzy z 19 państw. Wszystkie medale w kategorii U19 mężczyzn podzielili miedzy sobą zawodnicy z Izraela. Złoto zdobył Eyal Yohay Zror, srebro Daniel Basik Tashtash i brąz Ruven Hillel. Drugi w klasyfikacji generalnej Tashtash został także mistrzem świata w kategorii U17. Podium dopełnili tu w kolejności Ioannis Karvouniaris z Grecji i Kerim Giritlioglu z Turcji.

Rzutem na taśmę tytuł mistrzyni świata, w obydwu kategoriach wiekowych, wywalczyła zawodniczka gospodarzy, Rosjanka Yana Reznikova. W ostatnim wyścigu wyprzedziła prowadzącą przez całe regaty Francuskę Manon Pianazzę. Ta także zdobyła srebro w kategoriach U19 i U17. Oba brązowe medale zdobyły zawodniczki z Izraela. W kategorii do lat 19 Naama Greenberg, a do lat 17 Sharon Kantor.

Miejsca pozostałych Polaków

41. Jan Goralski (GKŻ Gdańsk)
42. Kamil Ugniewski (GKŻ Gdańsk)
43. Daniel Ugniewski (GKŻ Gdańsk).

W konkurencji dziewcząt

21. Maja Kuchta (SKŻ Ergo Hestia Sopot)
22. Julia Dawidowicz (YKP Warszawa)

Wyjazd Pomorskiej Kadry Młodzieżowej na Mistrzostwa Świata Juniorów klasy RS:X był dofinansowany przez Pomorską Federację Sportu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Wyniki

PODZIEL SIĘ OPINIĄ