< Powrót
17
maja 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Cezary Spigarski/OficynaMorska.pl
WarmUp
Regaty WarmUp to kolejna odsłona tegorocznego cyklu Off-Short Racing.

MŻPP 21: Otwarcie sezonu w Trzebieży i WarmUp w Gdyni

W miniony weekend zakończyły się dwie imprezy rozgrywane w ramach Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski. Były to Regaty Otwarcia Sezonu Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz regaty z cyklu Off-Short Racing – WarmUp.

Uczestnicy tych pierwszych ścigali się na Zalewie Szczecińskim, a organizatorami były Fundacja Port Jachtowy Trzebież oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski. Imprezie towarzyszyło podniesienie bandery w trzebieskiej przystani.

Wyścigi rozgrywano w trzech kategoriach. W grupie ORC zwyciężyła załoga jachtu „Venandi Str” z Marcinem Mrówczyńskim (KS Centrum Żeglarskie) za sterem. W KWR triumfował Adam Lisiecki (JK AZS Szczecin), skipper „Lisicy”, a w grupie otwartej najlepszy był Stanisław Lenkiewicz (Fujimo Sailing Team) na „Fujimo 4”.

Wyniki ORC Wyniki KWR Wyniki Open

Regaty Rozpoczęcia Sezonu na Zalewie Szczecińskim. Fot. ZOZZ.

Rozgrywane na dystansie 120 Mm regaty WarmUp, organizowane przez STARTt-UP i Pawła Wilkowskiego, zaczęły się w deszczu i przy bardzo słabym wietrze. Z czasem aura się poprawiła. Żeglarze ścigali się na Zatoce Gdańskiej i od strony morza wzdłuż Półwyspu Helskiego.

– Wiatr był zmienny, od słabego do silniejszego – relacjonuje Paweł Wilkowski. – Wzdłuż Półwyspu płynęliśmy pełnym wiatrem. Pod wieczór wiatru zaczęło przybywać i w nocy z 15 na 16 maja wiało już 18-19 węzłów. Dzięki temu wyścig nabrał tempa. Trwało to do rana, kiedy – już w rejonie Gdańska – wiatr zaczął słabnąć. Na wysokości Górek Zachodnich było go już ledwie, ledwie i jachty znajdujące się z tyłu stawki miały problem z nadgonieniem dystansu. „Double Scotch” niestety nie zmieścił się w czasie i otrzymał notę DNF.

W wyścigu WarmUp w klasyfikacji ORC pierwsza była załoga „Happy Hour” (Andrzej Różycki, Paweł Tryzna – Yachts & Yachting). Była też kategoria PROMO, na krótszej trasie. Startował w niej jacht „IRS Challenger” (Robert Studziński, Marek Włoch – IRS Sailing Team).

– Wprowadziłem tę kategorię dla załóg, których jachty nie mają pomiarów ORC i które nie są przygotowane do wyścigu na pełnej trasę z odcinkiem nocnym, ale chciałyby „przymierzyć się” do takiej formuły rywalizacji regatowej w przyszłości – mówi Paweł Wilkowski.

Przebieg regat można było śledzić za pośrednictwem za pomocą satelitarnego systemu pozycjonowania S-Track.

Wyniki WarmUP

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ