< Powrót
4
maja 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
IceBrak

IceBreak z przygodami na początek Off-Short Racing 2021

IceBreak – pierwsze wyścigi tegorocznego cyklu Off-Short Racing zapoczątkowały sezon regatowy na morzu. 1 maja, w samo południe, z akwenu przy Akwarium Gdyńskim, załogi wystartowały do zmagań na trasie Gdynia-Górki-Hel. Regaty, zaliczane do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, zakończyły się 2 maja.

Pierwszego dnia pogoda sprzyjała uczestnikom – dużo słońca i średni wiatr 10-15 węzłów dawały nadzieję na przyjemną i w miarę szybką żeglugę. Tak też się stało. Zawodnicy wpłynęli do portu w Helu ze świeżą opalenizną, gdzie już stacjonowały jachty uczestniczące w załogowych regatach organizowanych przez JKMW Kotwica Gdynia.

Podsumowanie pierwszego dnia i odprawa przed kolejnym poprzedziły skromne otwarcie sezonu regatowego Off-Short Racing, które zostało uświetnione wspólnym grillem.

Kolejnego dnia okno pogodowe zatrzasnęło się z hukiem. Zrobiło się chłodno, mokro i pojawiły się zapowiadane w prognozie silniejsze wiatry, dochodzące do 37 w. Sytuacja zmusiła organizatora do zmiany trasy na mniej offshorową – zamiast zawrócić przy Władysławowie, jachty zrobiły to przy Jastarni (od strony otwartego morza), by następnie oglądać Jastarnię od strony Zatoki i zameldować się na mecie w Gdyni. Przy przeciętnej prędkości ok. 7 węzłów, można uznać ten wyścig za szybki.

Nie obyło się bez „atrakcji”. Najpierw „Vataha 2” miała problemy z silnikiem. Weszła do Helu oraz wyszła na start w asyście jachtu „Hedaa”,  którego załoga wykazała się postawą fair-play – zaczekała i wystartowała razem z „Vatahą”. Z opóźnieniem, ale w tym samym czasie. Później, przy wietrze ok. 35 w. „Hedaa” miała awarię okucia bomu i ostatni odcinek trasy pokonała na samym foku.

Po wejściu ostatniego jachtu na metę, załogi spotkały się na skromnej uroczystości wręczenia nagród. Pierwsze w sezonie regaty dobrze pokazują stan przygotowania jachtów i załóg do sezonu żeglarskiego, ponadto pozwalają „przewietrzyć głowę” po sezonie zimowym, dając łyk świeżego powietrza oraz sporą dawkę adrenaliny. Zwycięzcami regat są załogi jachtów „Hedaa” (ORC) i „Irs Challenger” (PROMO division).

Off-Short Racing – rozgrywany od kilku kat cykl offshorowych regat dwuosobowych w klasie ORC i MINI 650 – szczegółowe informacje i kalendarz regat na stronie regat. Jego organizatorem jest firma START-UP.
PROMO division – propozycja dla jachtów bez certyfikatu ORC oraz tych, które wolą startować na krótszej, jednodniowej trasie regat. Jachty startują bez przeliczenia czasu.

Wyniki:
ORC
„Hedaa”
„Double Scotch”
„Vataha 2”

PROMO
„Irs Challenger”

Regaty IceBreak 2021 w obiektywach Tadeusza Lademanna oraz uczestników regat

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ