
Na pokładzie historii: Noc Muzeów w żeglarskiej i wodnej odsłonie
Europejska Noc Muzeów to doskonała okazja, by wejść na „Dar Pomorza”, rozwiązać zagadkę w Spichlerzach na Ołowiance, czy zanurzyć się w interaktywnej wystawie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie. Oto przegląd najciekawszych wodnych i żeglarskich atrakcji, które czekają na pasjonatów historii i morza.
Wielkie wydarzenie kulturalne, organizowane co roku w muzeach i innych instytucjach pod nazwą Europejska Noc Muzeów, odbywa się w Polsce od 2003 roku, gromadząc setki tysięcy zwiedzających. Również w tym roku nie zabraknie w ofertach różnych instytucji motywów związanych z wodą i żaglami. Europejska noc muzeów 2025 odbędzie się już w sobotę 17 maja.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku i oddziały
Spichlerze na Ołowiance – uczestnicy mogą wziąć udział w grze muzealnej „Tajemnica pustej gabloty”, rozwiązując zagadkę zuchwałej kradzieży. Dodatkowo dostępne są wystawy stałe oraz zwiedzanie statku-muzeum „Sołdek”.
Statek-muzeum „Dar Pomorza” w Gdyni – przygotowano interaktywną podróż śladami historycznego rejsu dookoła świata z lat 1934-1935, z książeczkami edukacyjnymi dla dzieci. Na statku wystąpi również Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny.

Plakat Nocy Muzeów 2025 Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Fot. nmm.pl
Hel – Muzeum Rybołówstwa udostępnia wystawy stałe związane z historią rybołówstwa. Wokół budynku zorganizowano w formie skansenu tradycyjne rybackie jednostki. Będzie także możliwość samodzielne zwiedzanie wystawy czasowej „Militarne dziedzictwo Zatoki Gdańskiej”, a dzięki goglom VR wirtualnego nurkowania na wrakach.
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Zwiedzający mogą zobaczyć wystawy stałe, takie jak „Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej” oraz „W świecie dawnych żaglowców”. Dostępne są także okręty-muzea: niszczyciel ORP „Błyskawica” i okręt podwodny ORP „Sokół”. Dodatkowe atrakcje obejmują festyn z pokazami grup rekonstrukcyjnych, wystawę broni historycznej, kuchnię polową z wojskową grochówką oraz namiot edukacyjny z zabawami dla dzieci.

Plakat Nocy Muzeów 2025 Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Fot. muzeummw.pl
Morskie Centrum Nauki w Szczecinie
Placówka zaprasza na zwiedzanie wystawy stałej z ponad 200 interaktywnymi eksponatami dotyczącymi życia na morzu. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują wejściówki dostępne online lub na miejscu.
Wejherowska Noc Muzeów
Na rynku w Wejherowie odbędzie się widowisko laserowe „Głęboki błękit Atlantydy”. Dodatkowo zaplanowano wystawę modeli żaglowców, warsztaty origami z tworzeniem papierowych statków i morskich stworzeń oraz koncert szant w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego Zawisza Czarny.
Jedną z atrakcji, jakie przygotował tamtejszy, zabytkowy Ratusz, będzie niezwykła wystawa poświęcona statkom legendarnej linii White Star Line, właścicielowi Titanica. W kolekcji unikatowych pamiątek znajduje się m.in. zastawa stołowa czy wierna replika kamizelki ratunkowej z Titanica.
Bydgoszcz – Młyny Rothera i Archiwum Państwowe
Młyny Rothera oferują wystawę „Węzły. Opowieść o mieście nad rzeką”, gdzie będzie można między innymi popłynąć kajakiem w wirtualnej rzeczywistości. Ponadto zaplanowano zjazdy na zjeżdżalni i sprawdzanie, ilu bochenkom chleba odpowiada waga każdego z chętnych na wystawie „Młyn-Maszyna”. Z kolei w Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA) będzie można sprawdzić symetryczność swojej twarzy, dowiedzieć się jak działa pamięć oraz zmierzyć się z siłą grawitacji. Wstęp na każdą z atrakcji kosztuje jedynie 1 zł.

Jeden z plakatów Nocy Muzeów 2025 w Bydgoszczy. Fot. mlynyrothera.pl
Archiwum Państwowe przygotowało między innymi wystawę „Nocne Harce w Archiwum” poświęconą harcerstwu i żeglarstwu. Poza tym zorganizowane będą warsztaty z marmurkowania papieru oraz quizy tematyczne.
Noc Muzeów w Krakowie
Wodne atrakcje podczas tegorocznej Nocy Muzeów ma do zaoferowania także Kraków. Ciekawą propozycją są wieczorne rejsy galarami po Wiśle, czyli tradycyjnymi drewnianymi łodziami pod hasłem „Miasto z wody”. Odbędą się one 16 maja.