< Powrót
18
kwietnia 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Cezary Spigarski
Morskie mistrzostwa świata

Nadchodzą Morskie Mistrzostwa Świata World Sailing!

W 2019 roku po raz pierwszy odbędą się Morskie Mistrzostwa Świata. Regaty zostaną zorganizowane pod egidą federacji World Sailing. Kto i gdzie je zorganizuje – jeszcze nie wiadomo.

Pomysł na mistrzostwa został ogłoszony podczas dorocznej konferencji federacji World Sailing, w listopadzie 2017 roku w Meksyku. O zmianach w żeglarstwie morskim, które sygnalizowała federacja, pisaliśmy jeszcze wcześniej, w marcu 2017 r.

– Głównym zamysłem było, żeby zjednoczyć działania środowisk poszczególnych współczynników przeliczeniowych, czyli głównie ORC i IMS, i zorganizować jedne, offshorowe regaty – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Dzięki temu będą się mogli zmierzyć najlepsi zawodnicy pływający w żeglarstwie morskim i oceanicznym.

W środę 18 kwietnia poznaliśmy pierwsze szczegóły morskich mistrzostw świata. W regatach ścigać się będzie dwadzieścia dwuosobowych, mieszanych, damsko-męskich, załóg. Planowane jest przeprowadzenie trzech wyścigów – krótkiego przybrzeżnego (30 mil), długiego przybrzeżnego (90 mil) oraz morskiego (trwającego trzy dni i dwie noce). Mistrzostwa mają trwać osiem dni.

– To bardzo ciekawa inicjatywa federacji World Sailing, która docenia żeglarstwo morskie – mówi Bogusław Witkowski, wiceprezes ds. morskich PZŻ oraz prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego. – W planach Polskiego Związku Żeglarskiego należy wziąć to pod uwagę i przygotować do tego, żeby reprezentanci Polski startowali w nich tak, jak startują w innych imprezach pod auspicjami World Sailing.

Nie wiadomo jeszcze, na jakich jachtach będą ścigali się uczestnicy morskich mistrzostw świata. World Sailing przygotowało kryteria, które będzie brało pod uwagę przy wyborze odpowiednich jednostek. Wiadomo, że mają to być jachty o długości pomiędzy 8 a 12 metra, które mogą się ścigać przy wietrze o sile 4-40 węzłów.

Nie jest znany również gospodarz mistrzostw, wiadomo jednak, że musi spełnić wiele wymogów. World Sailing czeka na zgłoszenia od kandydatów do 18 maja. Kto zorganizuje mistrzostwa dowiemy się 4 czerwca.

Szczegółowe informacje

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ