< Powrót
28
maja 2021
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
wiktorowicza
Rodzinne zdjęcie laureatów tegorocznej edycji Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, członków kapituły oraz zaproszonych na uroczystość gości.

Nagroda im. Kapitana Leszka Wiktorowicza wręczona po raz dziesiąty

Kapitan Adam Wiśniewski, fundator i prezes Fundacji Ocean Marzeń, odebrał w piątek 28 maja Nagrodę im. Kapitana Leszka Wiktorowicza. A na ręce profesora kpt. ż.w. Adama Weintrita, rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, członkowie kapituły przekazali przyznaną uczelni Nagrodę Specjalną. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się w gmachu Muzeum Miasta Gdyni.

W wydarzeniu, poza laureatami, wzięli udział reprezentanci władz miasta, z prezydentem Wojciechem Szczurkiem i przewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską. Obecni byli też przedstawiciele kapituły Nagrody – poza Joanną Zielińską – syn kapitana Wiktorowicza i przewodniczący kapituły, Mariusz Wiktorowicz, grotmaszt Bractwa Kaphornowców Marek Padjas, żeglarka z Bractwa Mira Ubraniak i Waldemar Heflich reprezentujący Press Club Polska i portal NoweŻagle.pl. Nie zabrakło na uroczystości admirała Marka Brągoszewskiego, prezesa Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasza Chamery oraz prezesa Pomorskiego Związku Żeglarskiego Bogusława Witkowskiego. Byli też żeglarze, reprezentanci Uniwersytetu Morskiego oraz Fundacji Ocean Marzeń.

– Kapitan Wiśniewski wpasowuje się w wychowanie morskie – mówił do zgromadzonych Mariusz Wiktorowicz. – Tę ideę wspierał także mój ojciec. Ideę kształtowania młodych ludzi, uczenia ich przyjaźni, zaufania, polegania na sobie. Potrafił zaszczepić w nich miłość do żagli. Wielu absolwentów ówczesnej Szkoły Morskiej i Akademii zostało żeglarzami.

Laudację na cześć żeglarza i wychowawcy młodzieży, laureata Nagrody wygłosił Waldemar Heflich, który powiedział m.in.:

– Laureatami tej nagrody byli wybitni kapitanowie, wybitni zwycięzcy regat, szefowie dużych projektów żeglarskich. Każdy z nich miał cechy dobrego kapitana i wychowawcy młodego pokolenia. Żeglarstwo jak żaden inny sport nadaje się dla młodych ludzi. Na pokładzie uczymy ich cech potrzebnych do życia – zaradności, odpowiedzialności. Wszyscy, którzy zajmują się wychowaniem morskim z uwzględnieniem żeglarstwa, zasługują na pochwałę, ale jeśli ktoś robi to dla dzieci z rodzinnych domów dziecka, zasługuje na najwyższe uznanie. Od dziesięciu lat takie cele realizuje Fundacja Ocean Marzeń. W tym czasie zorganizowała 56 rejsów mazurskich, 18 morskich, a uczestniczyło w nich około 1000 dzieci.

Kapitan Wiśniewski podziękował kapitule za przyznanie wyróżnienia i powiedział, że traktuje je jako nagrodę dla całego zespołu Fundacji.

Kapitan Adam Wiśniewski, fundator i prezes Fundacji Ocean Marzeń.

– Nasza praca została doceniona, mimo że nie jesteśmy organizacją szczególnie obecną w mediach – stwierdził kapitan. – To co nas wyróżnia to fakt, że od początku pracują z nami zapaleni żeglarze. Dziesięć lat temu zaczynali z nami swoją żeglarską przygodę, a dziś to są nasi kadeci. Dziękuję kapitule za to wyróżnienie, a naszym wychowankom za to, że są z nami.

Nagrodę Specjalną kapituła przyznała Uniwersytetowi Morskiemu. Jak powiedziała Joanna Zielińska, wyróżniono tę gdyńską uczelnię za kontynuowanie edukacji morskiej od chwili ogłoszenia dekretu o powołaniu edukacji morskiej 17 czerwca 1920 r.

– Rzeczywiście, powstaliśmy ponad 100 lat temu – przyznał rektor kpt. Adam Weintrit. – Od samego początku byliśmy uczelnią, która dostrzegała potrzebę prowadzenia szkolenia na żaglowcach. Zanim jeszcze powołana została Szkoła Morska, został zakupiony pierwszy nasz żaglowiec, któremu nadano imię „Lwów”. Potem były kolejne dwa, „Dar Pomorza”, następnie „Dar Młodzieży”, a dziś przymierzamy się do zakupu jego następcy.

Rektor Weintrit wspominał znajomość z komendantem Wiktorowiczem, który był jego dowódcą oraz mentorem. Mówił też o wyzwaniach, przed jakimi stoi jego uczelnia.

Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, kpt. Adam Weintrit.

– Mamy stulecie działalności i nowe zadania, których celem jest zachowanie morskości i żeglarstwa – mówił prof. Weintrit. – Dlatego od stycznia reaktywowałem działalność Ośrodka Żeglarstwa i Sportów Wodnych przy Uniwersytecie, który w przeszłości miał spore dokonania. Wiążę z nim duże nadzieje.

Była to 10., jubileuszowa edycja Nagrody im. Kapitana Leszka Wiktorowicza, ale po raz pierwszy wręczono ją na stałym lądzie. Dotychczas działo się to na pokładzie statku-muzeum „Dar Pomorza”. Mówił o tym prezydent miasta, Wojciech Szczurek, zapewniając, że wybór Gdyni jako miejsca na wręczenie wyróżnienia to wielki honor i zaszczyt dla miasta.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
1
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0