< Powrót
5
lutego 2024
Tekst:
www.zozz.org
Zdjęcie:
www.zozz.org

Nagrody Żeglarskie rozdane

W sobotę 3 lutego w Starej Rzeźni w Szczecinie odbyła się coroczna Gala Żeglarska Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Uhonorowano najlepszych zawodników i trenerów z klas sportowych i amatorskich, oraz wyróżniono zasłużonych działaczy klubów żeglarskich Pomorza Zachodniego. Po Gali odbył się tradycyjny karnawałowy Bal Żeglarza organizowany przez Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski (ZOZŻ).

Ubiegły sezon obfitował w wiele sukcesów i osiągnięć żeglarzy z Pomorza Zachodniego. Galę otworzył prezes Zarządu ZOZŻ Marcin Raubo, podkreślając rosnącą liczbę imprez, osiągnięcia zawodników i wzrastający poziom sportowy. Co roku zawodnicy klas sportowych dostarczają kibicom coraz więcej radości i powodów do dumy, a to przekłada się na pozycję dyscypliny na arenie ogólnopolskiej. Jak podsumował jeden z gości honorowych, prezes Zachodniopomorskiej Federacji Sportu Sławomir Strąkowski, w ciągu 4 sezonów udało się praktycznie potroić ilość punktów dostarczanych przez wyniki sportowe do klasyfikacji sportu wyczynowego kwalifikowanego dla Pomorza Zachodniego.

Dr. Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wiceprezydent Międzynarodowej Federacji World Sailing i wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego w obszernej mowie podkreślił rozwój sportowy, infrastrukturalny i wizerunkowy zachodniopomorskiego żeglarstwa. Chwalił rosnącą ilość klubów, coraz lepsze wyniki ale też rozwój obiektów i aktywów Związku m.in. Mariny Trzebież.

Nie zabrakło mocnych akcentów olimpijskich, prezes Zachodniopomorskiej Rady Olimpijskiej Stanisław Kopeć pogratulował młodym zawodnikom, uhonorowując najlepszych wybranych odznaczeniami w postaci tzw. „kółek olimpijskich” – w klasie Optimist  Juliana Rynkiewicza i Antoninę Chomont z KSW Baltic Dziwnów oraz Oliwię Piotrowską i Stefana Geszke z Centrum Żeglarskiego Szczecin, Filipa Harasimowicza-Krysztofiaka, Andrzeja Grochala z klasy 420 z KSW Baltic Dziwnów, Macieja Cymermana z Centrum Żeglarskiego oraz Tymoteusza Wysokiego i Filipa Jarosiewicza w klasie ILCA  z SEJK Pogoń Szczecin. Nagrodę otrzymali również Filip Guźlecki z Centrum Żeglarskiego w klasie IQ Foil. oraz trener klasy 420 Piotr Szyc z KSW Baltic Dziwnów. Otrzymanie piątego kółka wręczane jest w chwili uzyskania kwalifikacji i wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie.

Nagrodzono kilkudziesięciu żeglarzy, trenerów, organizatorów i działaczy m.in. w regatach klas sportowych Optimist, 420, ISA407, 470, Europa, Raceboard. 6 osób otrzymało nagrody finansowe w uznaniu swoich osiągnieć

Uhonorowano również żeglarzy z klasa morskich KWR I (Adam Lisiecki z załogą), KWR II (Jacek Geruła z załogą), ORC (Artur Burdziej z załogą) a w kategorii regat samotniczych Tomasza Odziobę za zwycięstwo w jednych z największych regat Silverruder Challenge Of the Sea.

Kolejne wyróżnienia trafiły m.in. do załogi match racingowej Patryka Zbroi, załóg Albatrosa Wolin (Weronika Jaroszek w załogą) i SEJK Pogoń Szczecin (Tadeusz Kubiak z załogą) za wyniki w Polskiej Lidze Żeglarskiej oraz załogi Polster Sail Racing (Janusz Olszewski z załogą) za zwycięstwo w Mistrzostwach Świata klasy Micro Racer.

Najwięcej nagród otrzymała jednak srebrna medalistka z Tokio Agnieszka Skrzypulec-Szota, która z załogą YKP Szczecin wygrała Żeglarskie Mistrzostwa Polski Kobiet, zajęła drugie miejsce w światowym finale Ligi Mistrzyń, a wraz z Holgerem Jessem wygrała Mistrzostwa Europy w klasie 505.

Po Gali odbyła się prelekcja i spotkanie z organizatorami Rejsu na Grenlandię, Piotrem Marasem, Marcinem Raubo i Rafałem Kaczmarkiem, poprowadzone przez redaktor Katarzynę Wolnik-Saynę.

Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie internetowej ZOZŻ pod adresem www.zozz.org.

Co myślisz o tym artykule?
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ