< Powrót
12
lutego 2023
Tekst:
Tomasz Falba
Zdjęcie:
Frank Schulenburg/Wikipedia
Latarnia Pigeon Point.

Najsłynniejsze latarnie morskie świata

Pomimo postępu techniki wciąż są w użyciu i fascynują. Tydzień temu zaprezentowaliśmy polskie latarnie dzisiaj przedstawiamy najsłynniejsze latarnie morskie świata.

Najsłynniejszą latarnią starożytności była bez wątpienia latarnia w Aleksandrii położona na wyspie Faros na Morzu Śródziemnym w Egipcie. Była zaliczana do siedmiu cudów ówczesnego świata. Niestety w XIV w. zniszczyło ją trzęsienie ziemi.

Do dzisiaj dotrwała natomiast, wzorowana na niej, Wieża Herkulesa (bo, według legendy miał ją postawić właśnie Herkules), która uchodzi za najstarszą wciąż działającą latarnią na świecie. Obiekt położony nad Oceanem Atlantyckim w hiszpańskim mieście A Coruña postawili starożytni Rzymianie.

Bell Rock

Latarnia Bell Rock uważana jest za najstarszą na świecie wciąż czynną latarnię morską położoną na otwartym morzu. Została bowiem zbudowana na rafie u wschodnich wybrzeży Szkocji na Morzu Północnym. Rozpoczęła pracę w 1811 r. Jest wysoka na 35 m a jej światło jest widoczne z odległości 18 mil morskich. Jej twórcą był Robert Stevenson, dziadek słynnego autora „Wyspy skarbów”.

Ouessant

Ouessant po francusku (albo po angielsku Ushant), Wyspa Mgieł, położona jest na Oceanie Atlantyckim i jest najdalej na zachód wysuniętą częścią kontynentalnej Francji. Nazywana bywa „latarnią Europy”, bo na jej powierzchni liczącej zaledwie 15 km kw. oraz w jej pobliżu zlokalizowanych jest aż sześć latarni morskich.

latarnie morskie Latarnia Dżudda

Latarnia Dżudda. Fot. Vadym Gavrykov/Wikipedia

Dżudda

Dżudda to miasto nad Morzem Czerwonym w Arabii Saudyjskiej. U wejścia do jego portu stoi latarnia morska o wysokości 133 m co czyni ją najwyższą tego typu budowlą na świecie. Nowoczesna, stalowo-betonowa, konstrukcja została oddana do użytku w 1990 r. Świeci na 25 mil morskich.

 Burnham-on-Sea

Z kolei w Anglii w mieście Burnham-on-Sea nad Zatoką Bridgwater niedaleko Bristolu wznosi się latarnia morska uchodząca za najmniejszą na świecie. Ma zaledwie 9 m wysokości. Została zbudowana w 1832 r. Ze względu na swoją charakterystyczną konstrukcję z zamontowano ją na dziewięciu palach – nazwana jest „latarnią na nogach”.

Latarnia Dżudda Latarnia Aniwa

Latarnia Aniwa. Fot. Yaroslav Shuraev/Wikipedia

Aniwa

Latarnia morska Aniwa zlokalizowana jest u południowego krańca Sachalinu w Rosji. Została uruchomiona w 1939 r. przez Japończyków, kiedy jeszcze Sachalin należał do nich. Potem przeszła w rosyjskie ręce. Jest wysoka na 31 m. W 1990 r. została zautomatyzowana. W 2006 ją wyłączono. Aniwa była jedną z ponad setki rosyjskich latarni morskich tzw. atomowych, bo były zasilane generatorami radioizotopwymi.  

Great Issac Cay

Na Oceanie Atlantyckim, pomiędzy Florydą a wyspami Bahama, leży wysepka Great Issac Cay. W 1859 r. uruchomiono tutaj latarnię morską o wysokości 46 m. W 2009 r. została ona wyłączona i opuszczona. Obiekt owiany jest ponurą sławą. Ma to związek z jego położeniem w obrębie tzw. „Trójkąta Bermudzkiego”. W sierpniu 1969 r. zniknęło z niej bez śladu dwóch latarników. Do dzisiaj nie udało się ustalić co się z nimi stało.   

Pigeon Point

Latarnia morska na Pigeon Point w sąsiedztwie San Francisco w Stanach Zjednoczonych zaliczana jest do najpiękniejszych na świecie. Zawdzięcza to swojemu „klasycznemu” wyglądowi. Tak właśnie zwykle wyobrażamy sobie latarnię morską. Ta w Pigeon Point powstała w 1871 r., ma 35 m wysokości i świeci na 24 mile morskie. 

San Juan de Salvamento

W 1905 r. Juliusz Verne napisał powieść „Latarnia na końcu świata”. Inspiracją dla tytułowego obiektu była naprawdę istniejąca latarnia San Juan de Salvamento zbudowana w 1884 r. Znajduje się ona na Wyspie Stanów w archipelagu Ziemi Ognistej w Argentynie. Została wyłączona w 1902 r., ale od 1998 r. znowu świeci.

Latarnia Aniwa Latarnia Punta del Hidalgo

Latarnia Punta del Hidalgo. Fot. Klaus D. Peter/Wikipedia

Punta del Hidalgo

Latarnie stają się niekiedy prawdziwymi dziełami sztuki architektonicznej. Do takich budowli można zaliczyć latarnię morską w Punta del Hidalgo, zlokalizowaną na północno-wschodnim wybrzeżu Teneryfy na Wyspach Kanaryjskich. Została oddana do użytku w 1994 r. Ma 50 m wysokości i jest wykonana ze zbrojonego betonu. Jej światło widoczne jest z odległości 16 mil morskich.

Maracaibo

W Wenezueli zlokalizowane jest jezioro Maracaibo. Od południa uchodzi do niego rzeka Catatumbo i to tutaj właśnie znajduje się słynna „latarnia z Maracaibo” albo inaczej „latarnia z Catatumbo”. Jest to miejsce, gdzie przez 300 dni w roku, 9 godzin dziennie trwają intensywne wyładowania atmosferyczne. W ciągu godziny uderza tam 250 piorunów (najwięcej na świecie) co daje światło widoczne steki kilometrów dalej. Zjawisko to było wykorzystywane w nawigacji jako naturalna latarnia morska.

Na jeziorach i rzekach

Latarnie stawiane były również na jeziorach i rzekach. Przykładem tej pierwszej budowli może być latarnia na Stannard Rock na jeziorze Górnym w Stanach Zjednoczonych. Powstała 40 km od brzegu na szczycie podwodnej góry. Została uruchomiona w 1883 r. i uchodziła za najbardziej odludną latarnię w Ameryce Północnej. W 1962 r. ją zautomatyzowano. Jest wysoka na 30 m a świeci na 18 mil morskich. Natomiast przykładem latarni zbudowanej nad rzeką jest np. ta znajdują się nad Amazonką w brazylijskim porcie Manaus odległym od Atlantyku o półtora tysiąca kilometrów. 

Do wynajęcia

Latarnie morskie to nie tylko ciekawe obiekty techniczne, zabytki do zwiedzania czy atrakcje turystyczne do obejrzenia z zewnątrz. Wiele z nich jest udostępnionych dla spragnionych wrażeń turystów chcących w nich zamieszkać. W internecie bez trudu znaleźć można tego typu oferty z różnych krajów na całym świecie. Dla Polaków szczególnie interesujący może być wakacyjny pobyt w licznych latarniach morskich rozrzuconych po wyspach i wybrzeżu Chorwacji.

 Zobaczcie również nasz poprzedni wpis o latarniach morskich w Polsce: 

Latarnie morskie w Polsce – gdzie są i czy można je zwiedzać?

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
2
+1
1
+1
0
+1
0
+1
1

PODZIEL SIĘ OPINIĄ