< Powrót
7
lipca 2023
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Carlo Borlenghi
Barcolana najsłynniejsze regaty
Regaty Barcolana gromadzą co roku tysiące uczestników.

Najsłynniejsze regaty na świecie

Uczestniczą w nich niekiedy tysiące żeglarzy, a śledzą z zainteresowaniem miliony fanów. Przypominamy, jakie są najsłynniejsze regaty na świecie.

Ekstremalne wokółziemskie wyścigi, wielkie turystyczne imprezy, kameralne zmagania nowoczesnych jachtów i wydarzenia o olbrzymiej tradycji. Jakie są najsłynniejsze regaty na świecie?

Gotland Runt

Jedne z najważniejszych szwedzkich regat, które są organizowane od 1937 roku. Regularnie startują w nich Polacy – nierzadko z sukcesami.

Słynne regaty: Gotland Runt

Kieler Woche

Kolejny europejski klasyk. To nie tylko wielkie regaty, ale prawdziwe żeglarskie święto połączone z wystawami, koncertami i innymi imprezami towarzyszącymi.

Słynne regaty: Kieler Woche

The Tall Ships’ Races

Wyścigi żaglowców i jachtów połączone ze zlotami. Impreza z misją, ponieważ ma promować pokojową rywalizację pomiędzy młodymi ludźmi morza, których w załodze musi być co najmniej 50 procent.

Słynne regaty: The Tall Ships’ Races

Atlantic Rally for Cruisers

Transatlantyckie regaty bez nadmiernej rywalizacji, w których przede wszystkim liczy się dobra zabawa. O tym, że taka formuła się sprawdza, świadczy frekwencja – w imprezie startuje około 200 załóg.

Słynne regaty: Atlantic Rally for Cruisers

Puchar Ameryki

Jedna z najbardziej prestiżowych imprez sportowych na świecie, która od ponad 150 lat elektryzuje miłośników żeglarstwa. W zmaganiach brali udział także Polacy.

Słynne regaty: Puchar Ameryki

Fastnet Race

Blisko stuletnie regaty, które co roku cieszą się olbrzymim zainteresowaniem ze strony żeglarzy. Nie brakuje w nich polskich załóg.

Słynne regaty: Fastnet Race

Vendée Globe

Wokółziemski wyścig dla samotnych żeglarzy, który odbywa się co cztery lata. Ekstremalna impreza, w której startują tylko najlepsi! Kolejna edycja już w 2024 roku.

Słynne regaty: Vendée Globe

Barcolana

Organizowane w październiku regaty uchodzące za największe na świecie. Startuje w nich blisko 3000 jachtów i ponad 25 000 żeglarzy.

Słynne regaty: Barcolana

Rolex Sydney-Hobart Yacht Race

Australijski klasyk, w którym – pomimo dystansu – bierze udział również sporo załóg z Europy. Zmagania o jak najszybsze przecięcie linii mety są śledzone zaś przez cały świat.

Słynne Regaty: Rolex Sydney-Hobart Yacht Race

The Ocean Race

Organizowane od pół wieku etapowe regaty dookoła świata. W zakończonej 1 lipca ostatniej edycji imprezy polski jacht „WindWhisper” okazał się najlepszy w rywalizacji jachtów VO65.

Słynne regaty: The Ocean Race

OSTAR i TwoSTAR

Choć w ostatnich latach nieco mniej popularne, w Polsce OSTAR i TwoSTAR to wciąż imprezy cieszące się dużym zainteresowaniem.

Słynne regaty: OSTAR i TwoSTAR

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
4
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ