< Powrót
14
stycznia 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Pogoria
Dwie flagi: Polskiego Związku Żeglarskiego - większościowego właściciela żaglowca - oraz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, nowego armatora.

NASZA POGORIA: Już pod flagą Pomorskiego Związku Żeglarskiego

Pomorski Związek Żeglarski oficjalnie został armatorem żaglowca „Pogoria”! W piątek 14 stycznia pod jego lewym salingiem po raz pierwszy wciągnięto flagę największej pomorskiej organizacji skupiającej żeglarzy.

Nowym armatorem „Pogorii” – jednego z najbardziej znanych polskich żaglowców, niezwykle zasłużonego dla wychowania morskiego – został w poniedziałek 27 grudnia 2021 roku Pomorski Związek Żeglarski. Była to konsekwencja wygrania konkursu na prowadzenie biura armatorskiego, rozpisanego w październiku 2021 roku przez Polski Związek Żeglarski, większościowego właściciela jednostki.

Techniczne przejęcie „Pogorii” odbyło się w końcówce poprzedniego roku, ale flaga Pomorskiego Związku Żeglarskiego została uroczyście podniesiona w piątek 14 stycznia o godzinie 10 w Marinie Yacht Park w Gdyni, gdzie cumuje żaglowiec. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes PoZŻ Bogusław Witkowski, prezes PZŻ Tomasz Chamera, prezes Dalmor Property Management Katarzyna Stanulewicz, prezes Polskiego Rejestru Statków Henryk Śniegocki i dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni Wiesław Piotrzkowski. W uroczystości uczestniczyli także młodzi gdyńscy żeglarze.

– Skład pocztu, który wciągnął naszą flagę pod saling, najlepiej pokazuje, dlaczego Pomorski Związek Żeglarski zgłosił się do konkursu i został armatorem – tłumaczy Bogusław Witkowski. – Poczet tworzyli uczniowie z klasy żeglarskiej Szkoły Podstawowej nr 51 w Gdyni. I właśnie młodzież będzie teraz częściej gościła na pokładzie „Pogorii”. Najpierw poznając ją, kiedy stoi w porcie, a później biorąc udział w rejsach.

– Bardzo się cieszę i gratuluję prezesowi Bogusławowi Witkowskiemu i Pomorskiemu Związkowi Żeglarskiemu podjęcia wyzwania kontynuowania działalności naszego żaglowca – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. – Jest to jednostka, która ma niebywałe tradycje związane z edukacją morską i szkoleniem żeglarskim. Trzymam kciuki za realizację ambitnych celów, które Pomorski Związek Żeglarski przed sobą postawił.

Pogoria

Na uroczystości nie zabrakło także przedstawiciela Mariny Yacht Park, w której na co dzień cumuje „Pogoria”.

– Cieszę się, że „Pogoria” cumuje u nas i jest widoczna zarówno od strony wody, jak i lądu – mówi prezes Dalmor Property Management Katarzyna Stanulewicz. – Życzę, żeby w rejsach realizowała swoje plany i zawsze bezpiecznie wracała do naszej mariny.

„Pogorię” czeka teraz przegląd w stoczni, który rozpocznie się najpewniej w przyszłym tygodniu. W marcu żaglowiec popłynie zaś na Morze Śródziemne.

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
2
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
4

PODZIEL SIĘ OPINIĄ