< Powrót
27
lipca 2015
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Mistrzyni Natalia ze złotym medalem ME.

Natalia Kuczys: Wolę balastować

Jechała nad włoskie jezioro Garda jako jedna z faworytek i nadziei nie zawiodła. O trudnych warunkach, dobrej organizacji regat i planach na przyszłość opowiada Natalia Kuczys z MKŻ Arka Gdynia, mistrzyni Europy w klasie O’pen BIC.

– Na początku lipca świetnie zaprezentowałaś się podczas Pucharu Europy w klasie O’pen BIC na Volvo Gdynia Sailing Days. To był dobry prognostyk przed mistrzostwami Europy?

– Tak. Byłam zadowolona z wyników na tamtych regatach, bo mimo ciężkich warunków, udało mi się. Przed mistrzostwami poprawiłam trochę balastowanie, a już na miejscu starałam się pływać tak jak na Volvo.

– Jakie warunki panowały na jeziorze Garda?

– Strasznie zmienne. Rano wiało 2-3 stopnie w skali Beauforta, a po południu rozwiewało się nawet do 6. I właśnie wtedy pływaliśmy, na dodatek przy małej fali. Było bardzo ciężko, choć lepiej mi się pływało przy silniejszym wietrze – wolę balastować niż siedzieć w środku.

– Zajęłaś w klasyfikacji generalnej siódme miejsce. Miałaś szansę powalczyć o lepsze?

– Tak, ale wiatr był na tyle silny, że wywróciłam się podczas wyścigu i straciłam dużo miejsc. Gdyby nie to, mogłabym zająć czwarte lub nawet wyższe miejsce.

– Rok temu brałaś udział w mistrzostwach świata w Travemünde, gdzie zajęłaś trzecie miejsce. Jak porównasz poziom obu imprez?

– W tym roku było trochę trudniej, bo startowałam w starszej grupie – do lat 16. Była też ona liczniejsza, no i zawodnicy byli ode mnie starsi.

– Co powiesz o organizacji włoskich mistrzostw?

– Była bardzo dobra. Za każdym razem, kiedy schodziliśmy z wody mieliśmy posiłek, wieczorem odbywały się pizza-party i różne zabawy. Na wodzie też było bardzo fajnie.

– Twoje najbliższe plany?

– Jeżeli chodzi o Optimista, bo na nim też żegluję, startuję niedługo w Olimpiadzie Młodzieży. Czekają mnie także  regaty w Człuchowie i Gdyni  w klasie O’pen BIC.

Natalia Kuczys 2015 07 27 Tadeusz LademannNatalia Kuczys

Rocznik 2002 r. Zawodniczka MKŻ Arka Gdynia. W 2014 roku zdobyła trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata w klasie O’pen BIC w Travemünde. Na tegorocznych mistrzostwach Europy w tej klasie zdobyła złoty medal.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ