< Powrót
27
maja 2019
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
500

Niemiecki debiut na dystansie 500 mil morskich

30 maja w Kilonii rozpoczynają się organizowane po raz pierwszy regaty załóg dwuosobowych Baltic 500. O trofea powalczą jachty w klasach ORC Club, Mini i Yardstick. Wśród rywalizujących ekip będą także Polacy.

Na listę startową wpisało się 51 załóg z Niemiec, Francji, Szwecji, Austrii, Szwajcarii i Polski. Nasz kraj reprezentują Paweł Wilkowski i Adam Dobroch na jachcie „Vataha 2” (ORC). W klasie Mini popłyną Szymon Kuczyński z Markiem Stańczykiem na jachcie „Prototype”.

– Regaty organizowane są po raz pierwszy i mają formułę podobną do tych, które ja organizuję – wyjaśnia Paweł Wilkowski, organizator cyklu regat załóg dwuosobowych Off-Short Racing w Gdyni. – Dlatego chcę się im przyjrzeć. Startuję, bo lubię się ścigać, ale udział w tym wyścigu traktuję też jako okazję do poznania nowych ludzi. Chcę opowiedzieć im o moich regatach, zaprosić na nie. Jeszcze do niedawna formuła morskich wyścigów dwuosobowych nie była bardzo popularna. Sytuacja zaczęła się jednak powoli zmieniać po wprowadzeniu morskiego wyścigu mieszanych załóg dwuosobowych do programu igrzysk olimpijskich. Nawet na Kieler Woche będą takie regaty. Rodzi się rynek dla tej formuły, co bardzo mnie cieszy.

Dla Szymona Kuczyńskiego niemieckie regaty to okazja do sprawdzenia własnych możliwości i możliwości łódki, na której będzie startował.

– To będzie debiut tego wyścigu w kalendarzu regatowym i debiut naszej łódki – mówi Szymon. – Dotąd nie było okazji do jej sprawdzenia, więc zrobimy rozpoznanie bojem. Wystartuje dziesięć jachtów klasy Mini, będzie okazja do zmierzenia się z żeglarzami o większym doświadczeniu w tej klasie. Sprawdzimy, jak nam pójdzie i czy ewentualnie oni popłyną lepiej, a jeśli tak to dlaczego. To długi wyścig, co jest zaletą. Nie będzie tak, że jeśli popłyniemy na starcie słabiej przez godzinę czy dwie, to już będziemy bez szans. Będzie czas na nadrobienie strat. Ale jaki będzie ostateczny rezultat – trudno powiedzieć.

Trasa wyścigu będzie liczyć ok. 500 mil morskich. Przewidywane zakończenie imprezy zaplanowano na 4 czerwca.

Strona regat

PODZIEL SIĘ OPINIĄ