< Powrót
14
maja 2019
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Cezary Spigarski/OficynaMorska.pl, Anna Maja
WarmUp

Regaty WarmUp Double 2019 rozstrzygnięte

Załoga w składzie Jakub Mariański i Maciej Chatłas na jachcie „Bussy Lizzy” wygrała zakończone w niedzielę 12 maja regaty WarmUp DOUBLE. Była to pierwsza odsłona tegorocznego cyklu Off-Short Racing.

Regaty rozpoczęły się w sobotę, 11 maja o 12.30, kiedy osiem jachtów (wszystkie w przelicznikowej klasie ORC) wystartowało w pierwszych w sezonie, 98-milowych, pełnomorskich regatach WarmUp DOUBLE. Wszystkie załogi ukończyły rywalizację, a zwycięzcy przekroczyli linię mety z czasem 22 godziny, 12 minut i 42 sekundy.

Jako drugi sklasyfikowany został jacht „Smoke” ze skiperem Jackiem Roszykiem i Wojciechem Kiermaszem, a na trzecim miejscu uplasowała się załoga jachtu „Barakam” ze skipperem Michałem Śliwą i Mariuszem Maćkowiakiem.

Pierwsze mile wyścigu, przy niezbyt silnym wietrze od rufy, rozciągnęły stawkę jachtów. Na prowadzenie wysunął się „Dancing Queen” – największy i najszybszy wśród startujących. Po pierwszej boi zwrotnej wiatr zaczął się nieco wzmagać, a ustaloną kolejność jachtów zaburzyła „Quanta” (drugi największy), w szybkim tempie przeganiając konkurentów i odrabiając straty z pierwszego odcinka.

Po zmianie kursu przy pławie ZN i później – wokół Akwenu 10 i 11 rozpoczęła się jazda pod północno-zachodni wiatr. To tutaj „Quanta” pokazała swoje możliwości, wyprzedzając w końcu „Vataha 2” oraz doganiając „Dancing Queen”. Na tym odcinku, żeglująca dotychczas na drugim miejscu „Vataha 2” popełnia poważny błąd taktyczny, który skutkował ogromną stratą dystansu i czasu – jacht spadł na ostatnie miejsce w stawce. Jak się później jednak okazało – na przedostatnie, bo „Dancing Queen” zaplątał się w zerwaną sieć rybacką i stracił jeszcze więcej czasu, próbując się od niej uwolnić. To się nie udało i w konsekwencji jacht żeglował dalej z bardzo słabymi prędkościami.

Po nawrotce przy pławie W-GB (na północ od Władysławowa) „Vataha 2”, mająca ok. 6-milową stratę do swoich największych rywali, płynących w niewielkiej odległości od siebie („Busy Lizzy”, „Opole”, „Smoke” i „Barakam”), rozpoczęła szaleńczy pościg. Do pławy ZN niemal dogoniła rywali, a już na zatoce zdołała wyprzedzić „Opole” oraz „Busy Lizzy”. Jednak „Smoke” i „Barakam” pozostały już poza zasięgiem.

Na metę w Gdyni wszystkie jednostki weszły w między 8.50 a 11.40, tak więc udało się wykonać założenie, że uczestnicy regat wezmą udział w uroczystości otwarcia pomorskiego sezonu żeglarskiego w niedzielę, w samo południe.

Zaraz po tej uroczystości zorganizowano zakończenie regat i wręczenie trofeów. Zwycięska załoga jachtu „Busy Lizzy” (Kuba Marjański/Maciej Chatłas z AKM Gdańsk) pokazała, że najwolniejszym jachtem w stawce również można wygrać regaty, jeśli tylko dobrze się żegluje.

Pomimo chłodu, szczególnie na odcinku pod wiatr i w nocy (temperatura morza 8 stopni Celsjusza), emocje pierwszego w sezonie wyścigu morskiego rozgrzewały załogi na jachtach, a kibiców przed ekranami komputerów – regaty można było na bieżąco śledzić przy pomocy udostępnionego przez START-UP (organizatora cyklu OFF-SHORT RACING) systemu trackingu satelitarnego, dostarczanego pod marką S-track.  System śledzenia pozycji jachtów ma jeszcze jedną zaletę – poza dostarczaniem emocji kibicom – podgląd na żywo jest udostępniany służbom ratowniczym jako dodatkowy element zabezpieczenia regat morskich.

Zwycięska załoga z sędzią głównym Bartoszem Gruszką (po lewej).

Majowe regaty są jednocześnie pierwszą odsłoną cyklu regat morskich OFF-SHORT RACING, składającego się w tym roku z siedmiu imprez rozgrywanych od połowy maja do końca września, w którym żeglarze klasy ORC oraz Mini 650 walczą o tytuł najlepszego żeglarza w formule doublehanded offshore. Teraz żeglarzy formuły doublehanded czeka chwila przerwy, a już w połowie czerwca – najdłuższe regaty sezonu – Gdynia 400 DOUBLE, których trasa liczy ponad 400 mil non stop.

Regaty WarmUp DOUBLE były zorganizowane przez START-UP i Pomorski Związek Żeglarski.

Offshore doublehanded (shorthanded) – formuła regat, w której na otwartym morzu ścigają się załogi dwuosobowe; w przyszłym roku zostaną rozegrane pierwsze mistrzostwa świata w tej formule, a w roku 2024 regaty takie będą częścią igrzysk olimpijskich (w obu imprezach startować mogą jedynie załogi mieszane).

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ