< Powrót
14
maja 2017
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann

„Zena II” i „Vataha” wygrywają w WarmUp DOUBLEHANDED Challenge

W niedzielę 14 maja zakończyły się pierwsze regaty z trzyczęściowego cyklu Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace. Zwyciężyli w nich Marek Marcinkowski i Marek Turkowski na „Zenie II” oraz Paweł Wilkowski i Jan Piernikarczyk na jachcie „Vataha”.

W dwuosobowych regatach WarmUp DOUBLEHANDED Challenge wystartowało dziewięć jachtów. Bardzo szybko okazało się, że tylko osiem będzie walczyło o zwycięstwo, bo „Vector Baltica II”, z Przemysławem Skibińskim i Jędrzejem Owczarskim na pokładzie, z powodów technicznych musiał wycofać się z wyścigu.

Pogoda nie rozpieszczała uczestników. Wprawdzie w końcu na Wybrzeżu można było poczuć wiosnę i wyższe temperatury, ale równocześnie znacznie osłabł wiatr, co żeglarze odczuli od razu po starcie. Nieoczekiwanym przeciwnikiem jachtów okazały się również sieci rybackie…

– Sześć kutrów było na łowisku i łowiło ryby, mieli rozciągnięte sieci, które dryfowały i nie było nad tym żadnej kontroli – opowiada Marcin Dejewski z jachtu „Smoke”. – Za pierwszym razem rybacy nas pokierowali i udało się przejść bezpiecznie, ale jak wracaliśmy, komunikacji nie było i kilka łódek wpłynęło w sieci. Niektóre były oznaczone światłami i stroboskopami, ale inne były ciemne i nie było ich widać. My także w nie wpłynęliśmy, co prawdopodobnie kosztowało nas pierwsze miejsce.

W grupie ORC 1 zwyciężył Marek Marcinkowski i Marek Turkowski na „Zenie II”. Druga była „Aquarella” Andrzeja Zielińskiego i Mariusza Sarnowskiego. Trzecie miejsce zajęli Kuba Szymański i Michał Weselak na „Polished Manxx 2”. W grupie ORC 2 najlepiej popłynęła „Vataha” kierowana przez Pawła Wilkowskiego i Jana Piernikarczyka. Drugi był „Smoke” z Robertem Gwóździem i Marcinem Dejewskim, a trzecie miejsce zajął „Konsal 2” Ryszarda Drzymalskiego i Ireneusza Czarneckiego.

– Było ciekawie, pogoda od zupełnej flauty do 18 węzłów – mówi Paweł Wilkowski, organizator i uczestnik regat. – Mieliśmy przeszkody nawigacyjne, przez które nie zawsze faworyci wygrali. Cieszę się, że regaty odbyły się sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie.

ORC 1

ORC 2

Kolejne w tym cyklu – Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace (400 Mm non stop) – odbędą się 3 czerwca, a zamykający cykl CoolDown DOUBLEHANDED Challenge (60-100 Mm) wystartuje 30 września.

Zapisy na te imprezy prowadzone są za pośrednictwem strony doublehanded.gdynia.pl. Informacje o regatach dostępne są także na Facebooku

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ