< Powrót
23
stycznia 2019
Tekst:
Marcin Grochowski, dol
Zdjęcie:
archiwum wyprawy
Domeyki
Uczestnicy amerykańskiego etapu wyprawy podczas podróży po Stanach Zjednoczonych.

Nieplanowany etap wokółziemskiej wyprawy śladami Domeyki i Wagnera

Rozpoczęła się kolejna, nieplanowana wcześniej, część Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera. Tym razem jeden z uczestników projektu, Marcin Grochowski, dotarł do Panamy. Stamtąd wyruszy na pokładzie „Daru Młodzieży” do Gdyni.

To podróżniczo-badawcze przedsięwzięcie realizowane jest w ramach kampanii „Domeyko&Wagner – Dziedzictwo” i ma potrwać do 2021 roku. Realizują je uczniowie CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie. Ich celem jest poszukiwanie nieznanych informacji o życiu i działalności patrona ich szkoły oraz pierwszego Polaka, który samotnie opłynął glob.

We wrześniu ubiegłego roku młodzi warszawiacy zakończyli północnoamerykański etap podróży. W ciągu kilku tygodni odwiedzili Kanadę i Stany Zjednoczone. W Orlando spotkali się z wdową po Władysławie Wagnerze, Marbel Wagner.

Młodzi podróżnicy podróżują zawsze w kilkuosobowej grupie. Kolejnym etapem, jaki zamierzają wspólnie zrealizować jest podróż m.in. do miejsc związanych z Ignacym Domeyką na Litwie. Niestety, jak to w życiu bywa, rzeczywistość modyfikuje plany. Tak było również w tym przypadku – nastąpiło pewne opóźnienie…

Marcin Grochowski w drodze do Panamy.

– Wymusiła to moja prywatna sytuacja w ostatnich miesiącach, miedzy innymi problemy zdrowotne w rodzinie i kilka innych zdarzeń losowych – relacjonuje koordynator wyprawy Marcin Grochowski. – Jednak nie poddajemy się i po modyfikacji planów, trochę niespodziewanie, kolejny etap wyprawy zaczął się 22 stycznia 2019 roku. To etap dodatkowy – specjalny i odmienny od innych, gdyż będzie to mój udział w odcinku Panama – Gdynia w Rejsie Niepodległości na żaglowcu Dar Młodzieży. Podczas rejsu będę realizować założenia wyprawy, które są niezwykle bliskie celom Rejsu, gdyż organizując nasz projekt chcieliśmy sławić Polskę na świecie i opowiadać w miejscach, do których dotrzemy o dwóch wielkich Polakach – Ignacym Domeyce oraz Władysławie Wagnerze. Ponadto trasa odcinka, w którym biorę udział jest niezwykle symboliczna dla naszego projektu, gdyż jeden z jachtów Władysława Wagnera, „Zjawę II”, na odcinku wiodącym przez Kanał Panamski holował w latach 30. poprzednik „Daru Młodzieży” – „Dar Pomorza”.

Uczniowie warszawskiego ogólniaka wyprodukowali dotychczas dwa filmy. Trwający ok 20 minut dokument „Śladami Wagnera” oraz film fabularny „Skarb Domeyki” trwający około 70 minut. Są to obrazy realizowane siłami młodych zapaleńców w najodleglejszych zakątkach globu – m.in. Karaibach, czy Pustyni Atacama w Chile. W ich zbiorach są liczne prezentacje i slajdowiska, które wzbogacone o komentarz prezentują ślady polskości na świecie. Ich przedsięwzięcie doskonale wpisuje się w ideę Rejsu Niepodległości. Marcin Grochowski deklaruje, że wszystkie te materiały mogą być prezentowane uczestnikom Rejsu na statku oraz szerszej publiczności w portach podczas postojów.

Portal Żeglarski.info objął patronatem Etapową Wyprawę Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera, a patronat instytucjonalny nad nią sprawuje Pomorski Związek Żeglarski.

Tak będzie przebiegać trasa wszystkich etapów Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera.

Tak będzie przebiegać trasa wszystkich etapów Etapowej Wyprawy Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera.

Planowana trasa „Daru Młodzieży” w drodze z Panamy do Gdyni

Panama (Panama) (22-28.01)
Cartagena (Kolumbia) (30.01-01.02)
Miami (USA) (9-11.02)
Ponta Delgada (Azory – Portugalia) (04-06.03)
Londyn (Wielka Brytania) (18-20.03)
Gdynia (Polska) (28.03).

Strona wyprawy

 

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ