< Powrót
23
sierpnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
Domeyko&Wagner – Dziedzictwo
Wagnera
Uczestnicy wyprawy z wizytą u Mabel Wagner.

Podróżują po świecie śladami Wagnera i Domeyki

Najpierw stworzyli filmy o Władysławie Wagnerze i Ignacym Domeyce, teraz wyruszyli w podróż dookoła świata. Uczniowie i absolwenci warszawskiego CXXII LO im. Ignacego Domeyki poszukują nieznanych informacji o życiu i działalności patrona ich szkoły oraz pierwszego Polaka, który samotnie opłynął glob. Ich etapowa podróż potrwa do 2021 roku.

Przedsięwzięcie licealistów i absolwentów CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie to niezwykły projekt edukacyjny i badawczy. O swoim przedsięwzięciu piszą tak:

Zamierzamy opowiadać o I. Domeyce i W. Wagnerze, prezentować dotychczasowe osiągnięcia i organizować pokazy naszych filmów. Chcemy także zdobywać kolejne materiały historyczne dot. dokonań naszych dwóch bohaterów, promować Polskę na świecie, przeprowadzać badania naukowe oraz zdobywać umiejętności i doświadczenia. Planujemy również zrealizować kolejne materiały do filmu „Śladami Wagnera”, tak by stworzyć jego wersję reżyserską. Będziemy spotykać się z Polonią, przedstawicielami władz i mediów.

Młodzi odkrywcy zainaugurowali Etapową Wyprawę Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera w roku obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Ten niekomercyjny projekt realizowany jest w ramach kampanii Domeyko&Wagner – Dziedzictwo.

Pierwszy etap wyprawy uczniów warszawskiego CXXII LO właśnie trwa. Kilka dni temu w Orlando na Florydzie spotkali się z żoną żeglarza, Mabel Wagner. W Stanach Zjednoczonych podróżnicy będą do 11 września. Teraz są w drodze do Chicago, gdzie 24 sierpnia spotkają się z tamtejszym Klubem Podróżnika. W dalszych planach mają udział w pikniku Polvision TV. Planują też konferencję poświęconą Władysławowi Wagnerowi, wyprawie i działalności polonijnych klubów żeglarskich. Z Chicago młodzi Polacy pojadą do Toronto, a stamtąd wylecą do Polski. Tym samym zakończy się pierwszy etap ich niezwykłego przedsięwzięcia.

To jednak nie koniec wyprawy. Przed uczniami kolejne etapy i wyzwania: poszukiwania na Karaibach, gdzie mieszkał Wagner, podróż do Chile – drugiej ojczyzny Domeyki, odwiedziny w Australii. A jesienią tego roku licealiści będą podróżować śladami swoich idoli po Polsce. Pojadą też na Litwę, by w Wilnie, gdzie studiował patron ich szkoły, zaprezentować autorski film „Skarb Domeyki”.

Produkcja filmowa to zresztą specjalność uczniów warszawskiego ogólniaka. W szkole prężnie działa lokalna telewizja Ignaś.TV. Dwa lata temu na łamach Żeglarski.info pisaliśmy o profesjonalnym, krótkometrażowym dokumencie opowiadającym historię słynnego polskiego żeglarza, pt. „Śladami Wagnera”. Premiera filmu miała miejsce 31 marca 2016 r. w warszawskim kinie „Elektronik”.

Żeglarski.info był patronem medialnym tego obrazu. Nasz portal objął patronatem także Etapową Wyprawę Dookoła Świata im. Ignacego Domeyki i Władysława Wagnera, a patronat instytucjonalny sprawuje nad nią Polski Związek Żeglarski.

Strona projektu Domeyko&Wagner – Dziedzictwo

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ