< Powrót
29
marca 2022
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
arch. Marka Twardowskiego
Dar Pomorza
„Dar Pomorza” podczas parady w Kilonii w 1972 roku.

NMM szuka załogi historycznego rejsu „Daru Pomorza”

W 1972 roku „Dar Pomorza” odniósł sensacyjne zwycięstwo w regatach Cutty Sark Tall Ships’ Races. W tym roku 50-lecie tego wydarzenia zamierza uczcić Narodowe Muzeum Morskie.

Choć regaty i zloty The Tall Ships’ Races odbywały się od lat 50., pierwszy polski żaglowiec wystartował w imprezie dopiero w 1972 roku. „Dar Pomorza” pod dowództwem komendanta Kazimierza Jurkiewicza w debiutanckim starcie spisał się znakomicie i 21 sierpnia niedaleko Przylądka Skagen jako pierwszy przeciął linię mety. Zwycięstwo polskiej jednostki miało daleko idące skutki – dzięki niemu w 1974 roku kolejna edycja The Tall Ships’ Races, nazywanej w naszym kraju Operacją Żagiel, odbyła się w Trójmieście.

O sukcesie sprzed pół wieku nie zapomniało Narodowe Muzeum Morskie.

„Dar Pomorza”

Kazimierz Jurkiewicz z trofeum za zwycięstwo w Cutty Sark Tall Ships’ Races.
Fot. arch. Małgorzaty Jurkiewicz-Łobodzińskiej

– Szukamy kontaktu z osobami, które wzięły udział w Operacji Żagiel ’72 na „Darze Pomorza” – mówi Arleta Gałązka, kierowniczka działu ds. merytorycznych Oddziału Statku – Muzeum Dar Pomorza. – Chcielibyśmy nagrać ich wspomnienia z pływania pod komendą Kazimierza Jurkiewicza, zapytać o atmosferę panującą w załodze oraz huczne powitanie, jakie zgotowano Białej Fregacie w Gdyni.

W regatach Cutty Sark Tall Ships’ Races na „Darze Pomorza” płynęło 157 osób. Oprócz załogi stałej i trzynastu dziennikarzy (w tym m.in. Zenona Gralaka i Michała Sumińskiego) byli to głównie studenci ówczesnej Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni (obecnego Uniwersytetu Morskiego). Narodowe Muzeum Morskie chciałoby zaprosić żyjących uczestników rejsu na „Dar Pomorza” i tam sfilmować ich opowieści. Z tymi, którzy nie będą mogli przybyć, wywiady zostaną nagrane za pośrednictwem Internetu.

– Chcielibyśmy na początku wakacji zacząć publikować nagrania w mediach społecznościowych Narodowego Muzeum Morskiego – dodaje Gałązka. – W ten sposób przypominać będziemy to ważne wydarzenie i zachęcimy do dalszego zgłębiania historii „Daru Pomorza”.

Punktem kulminacyjnym obchodów 50-lecia zwycięstwa w Operacji Żagiel ’72 będzie jubileuszowe spotkanie na „Darze Pomorza” we wrześniu.

Uczestnicy pamiętnych regat na Białej Fregacie mogą zgłaszać się do Arlety Gałązki – e-mail: a.galazka@nmm.pl, tel. 690 232 409.

Uczestnicy Operacji Żagiel w 1972 roku na „Darze Pomorza”

Co myślisz o tym artykule?
+1
2
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ