< Powrót
9
sierpnia 2018
Tekst:
Dariusz Olejniczak
Zdjęcie:
archiwum
Wisłoujście

Nowa przystań powstanie w Twierdzy Wisłoujście

Od sprzątania terenu po dawnym wodnym posterunku policji i renowacji nabrzeża zaczęły się prace nad stworzeniem nowej przystani w rejonie gdańskiej Twierdzy Wisłoujście. Za przedsięwzięciem stoją aktualni mistrzowie świata w klasie Micro, czyli ekipa Stowarzyszenia 77 Racing Club Piotra Tarnackiego.

77 Racing objął we władanie Szaniec Wschodni Twierdzy po wygraniu konkursu na zagospodarowanie tego terenu ogłoszony przez władze Gdańska. Miasto liczy, że dzięki przejęciu dawnego posterunku policji przez żeglarzy wzrośnie turystyczna atrakcyjność Twierdzy Wisłoujście.

Docelowo przystań na Szańcu Wschodnim ma ruszyć pełną parą w 2020. W marinie powstanie 35 stałych miejsc postojowych dla rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych. Do tego oczywiście baza socjalna – łazienki, prysznice i niewielkie zaplecze gastronomiczne. W następnej kolejności także zaplecze serwisowe dla cumujących tam jednostek. Otwarty zostanie budynek klubu żeglarskiego.

– Chcemy ruszyć krótko przed startem mistrzostwa świata klasy Micro, które odbędą się w 2020 roku w Gdańsku – wyjaśnia Piotr Tarnacki. – Do tego czasu chcemy przygotować, jak należy cały teren, nabrzeże, bazę socjalną. Mamy halę po komisariacie policji i slip, więc wszystko, czego potrzeba na początek. Złożyliśmy też w odpowiednich instytucjach wnioski dotyczące wodnej części naszego projektu.

Przystań będzie też siedzibą klubu żeglarskiego 77 Racing. Jak deklaruje Piotr Tarnacki, klub nastawia się wyłącznie na aktywność sportową.

– Nie będzie szkółki żeglarskiej dla dzieci – mówi żeglarz. – Jesteśmy sportowcami, chcemy się ścigać jeszcze przez wiele lat. Specjalnością naszego klubu są regaty na małych sportowych jachtach, Dlephiach, Micro, J70 i tego się trzymamy.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ