Obrady nowej Komisji Polskiego Związku Żeglarskiego w Gdyni
W czwartek 13 czerwca, w siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego spotkali się przedstawiciele Komisji Kultury, Historii i Odznaczeń Polskiego Związku Żeglarskiego.
W Gdyni spotkali się: Wojciech Frączak (Dolnośląski Okręgowy Związek Żeglarski), Tadeusz Gospodarczyk (Tarnobrzeski Okręgowy Związek Żeglarski), Jacek Jakubowski (Pomorski Związek Żeglarski), Maciej Olszewski (Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski), Janusz Szlachetko (Śląski Okręgowy Związek Żeglarski) i Marek Janusz Taber (Warszawsko-Mazowiecki Okręgowy Związek Żeglarski). Zabrakło Mateusza Bijaka (Podlaski Okręgowy Związek Żeglarski), który jest właśnie w rejsie. W posiedzeniu uczestniczył też prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, Tomasz Chamera. Obrady prowadził wiceprezes PZŻ ds. morskich i przewodniczący Komisji, Bogusław Witkowski.
– Komisja powstała z połączenia dwóch innych działających w składzie PZŻ – wyjaśnia prezes PZŻ Tomasz Chamera. – Chodzi o Komisję Oznaczeń oraz Komisję Kultury, Etyki i Historii. To połączenie wynika po pierwsze z dużej wagi, jaką PZŻ przywiązuje do zagadnień leżących w kompetencjach tych organów. Po drugie ze wzajemnego przenikania się tematów prac obu dotychczasowych komisji. Te tematy to w dużym skrócie historia i tradycja polskiego żeglarstwa. Zależy nam na szeroko rozumianym wychowaniu morskim młodzieży, pielęgnowaniu dorobku PZŻ i przekazywaniu go kolejnym pokoleniom.
Wiceprezes Bogusław Witkowski wśród tematów, które podejmowali w Gdyni przedstawiciele Komisji Kultury, Historii i Odznaczeń, wymienił obchody 95-lecia PZŻ oraz uaktualnienie zasad działania Związku w niektórych kwestiach.
– Zależy nam choćby na tym, aby objęcie regat czy innych imprez patronatem PZŻ nie było tylko formalnością i nie sprowadzało się do umieszczenia logo Związku na plakacie danego wydarzenia – mówi Bogusław Witkowski. – Chcemy, żeby za patronatem szło partnerstwo między organizatorem wydarzenia a PZŻ. Kolejna rzecz to kwestia docenienia zasłużonych żeglarzy i przyjaciół polskiego żeglarstwa oraz Związku. Z tym wiąże się nie tylko nadawanie odznaczeń żeglarskich. Chcemy występować do innych organizacji i instytucji o honorowanie tych ludzi.
Za jeden z istotnych celów przedstawiciele Komisji stawiają sobie wyłuskanie najciekawszych i najbardziej aktywnych twórców – marynistów w dowolnych dziedzinach sztuki. Tych którzy czują się związani z morzem i żeglarstwem. PZŻ chce nawiązać współpracę z tymi artystami przy organizacji imprez żeglarskich oraz wspierać ich działalność.
– Przykładem takiego wsparcia jest zakończona niedawno wystawa akwarel znakomitego artysty, żeglarza, zasłużonego działacza PZŻ, a ponadto komandora Morskiego Klubu LOK w Węgorzewie, Jerzego Tyszki w szczecińskiej Łasztowni – uważa Bogusław Witkowski. – Kolejną salą ekspozycyjną, która będzie wkrótce gościć dzieła tego malarza będzie, podczas Święta Morza, siedziba PoZŻ w Gdyni. Wiem, że są już kolejni chętni, by prezentować te prace u siebie.