< Powrót
9
kwietnia 2021
Tekst:
mat. prasowe, dol
Zdjęcie:
Cezary Spigarski/Oficynamorska.pl
mistrzostwa Polski

Off-Short Racing rozpocznie sezon regatowy 1 maja

Mimo oczywistych utrudnień w uprawianiu żeglarstwa morskiego, skutkujących zmianami terminów, czy nawet odwoływaniem regat morskich, polski cykl regat doublehanded zamierza wystartować zgodnie z planem – 1 maja.

Tego dnia, wraz z rozpoczęciem sezonu żeglarskiego w Marina Yacht Park w Gdyni, będącej portem regat, wystartuje nowa impreza cyklu Off-Short Racing, pod wiele mówiącą nazwą IceBreak. Będą to regaty na przełamanie lodów – pierwszego dnia zaplanowano etap zatokowy 20-30 Mm, z metą w Helu. Tam uczestnicy imprezy otworzą sezon regatowy. Następnego dnia, 2 maja, wyścig będzie nieco dłuższy. Dystans wyniesie ok. 50 Mm w stronę Władysławowa i na metę do Gdyni.

To nie jedyna nowość w Off-Short Racing w tym sezonie. Niektóre regaty będą miały zmienione trasy. I tak np. wyścig Gdynia 400 zostanie rozegrany 3 czerwca na dystansie ok. 300 Mm, za to SummerHeat będzie mieć ok. 400 Mm.

– W tym roku zapraszamy załogi jachtów nieposiadających świadectwa ORC do spróbowania swoich sił w wyścigach dwuosobowych na jednodniowym dystansie ok. 40 Mm – mówi Paweł Wilkowski, twórca Off-Short Racing. – Chodzi o to, by żeglarze, którzy nie są pewni, czy mają ochotę ścigać się w nocy, albo mają mało czasu, mogli uczestniczyć w wyścigu w kategorii OPEN. Ta część regat będzie nazywana PROMO DIVISION. Chcielibyśmy otworzyć się na załogi, które niekoniecznie są nastawione na ściganie na dłuższych dystansach, w tym załogi czarterowe i być może adeptów szkół żeglarskich.

Zaplanowane w tym roku Mistrzostwa Świata ORC w Tallinie (pierwsza połowa sierpnia) wymusiły nieco zmian w dotychczasowej rutynie regat dwuosobowych. Taką zmianą będą obarczone regaty SummerHeat, które w tym roku zostały pomyślane jako wyścig dojazdowy na Mistrzostwa Świata. Organizator liczy na udział załóg uczestniczących w MŚ, którym będzie po drodze do Tallina. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to SummerHeat będzie mieć pit-stop w Ventspils. Tam do regat dołączyłaby flota łotewska.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w kalendarz Off-Short Racing wpisane są również regaty stowarzyszone – Nord Cup B8 Race oraz Gdynia-Władysławowo-Gdynia. I to niekoniecznie będzie koniec listy regat włączających się do klasyfikacji. Zmiany regulaminu Off-Short Racing pozwolą dołączyć do cyklu innym imprezom, których organizatorzy zadeklarują odpowiednio wcześnie chęć wpisania się do klasyfikacji, a regaty będą spełniać podstawowe wymogi stawiane offshorowym regatom dwuosobowym.

– Pozostaje żywić nadzieję, że przepisy sanitarne nie zostaną zaostrzone do tego stopnia, że – jak w ubiegłym roku – o możliwości bezpiecznego przeprowadzenia regat Gdynia 400 na zaplanowanej trasie dowiedzieliśmy się na 5 godzin przed startem – dodaje Paweł Wilkowski.

Organizator zaprasza do zapisywania się na regaty poprzez system rejestracji na stronie offshort.eu – tam też udostępnione zostaną wszelkie niezbędne informacje związane ze startami. Tradycyjnie już regaty Off-Short Racing będzie można śledzić na żywo dzięki trackingowi satelitarnemu S-Track – nowością jest adres, pod którym będzie można znaleźć bieżący tracking oraz zapisy poprzednich regat: strack.live (strona w budowie).

Kalendarz Off-Short Racing 2021

PODZIEL SIĘ OPINIĄ