< Powrót
22
lipca 2021
Tekst:
Gdynia.pl
Zdjęcie:
Tadeusz Lademann
Tadeusza Wendy
Pomnik Tadeusza Wendy został odsłonięty 29 maja na Pirsie nr 1 Mola Rybackiego w Gdyni.

Okazja do wspólnego świętowania – urodziny Tadeusza Wendy!

Rok 2021 należy w Gdyni do inżyniera Tadeusza Wendy. Odsłonięto już jego pomnik, zorganizowano wystawy plenerowe – wszystko, by uczcić pamięć budowniczego gdyńskiego portu. A w piątek 23 wypadają urodziny inżyniera. To kolejna okazja do świętowania.

Rada Miasta Gdyni ogłosiła rok 2021 Rokiem Tadeusza Wendy. 29 maja na molo Rybackim, na ostrodze nr 1 przy ul. Arkadiusza Rybickiego, odsłonięto pomnik budowniczego gdyńskiego portu. I to właśnie w tym miejscu sympatycy Tadeusza Wendy, miłośnicy Gdyni oraz wszyscy, którzy chcą poznać bliżej historię portu, spotkają się w piątek, 23 lipca, by wspólnie uczcić urodziny inżyniera.

Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na świętowanie, które rozpocznie się o godz. 7. To okazja, by spędzić poranek w urokliwej nadmorskiej scenerii i delektować się kawałkiem pysznego, urodzinowego tortu. Będą także dodatkowe atrakcje dla małych i dużych – quizy i zagadki z życia i dokonań Tadeusza Wendy.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, nie obowiązują zapisy. Jednak liczba kawałków ciasta jest ograniczona. Bieżące informacje będą przekazywane na stronie wydarzenia na Facebooku.

Tadeusz Wenda, ur. 18.07.1863 r. w Warszawie, zm. 8.09.1948 r. w Komorowie. Polski inżynier, główny projektant i budowniczy portu w Gdyni. Ukończył Wydział Matematyczno-Fizyczny na Cesarskim Uniwersytecie Warszawskim i Instytut Korpusu Inżynierów Komunikacji w Petersburgu. Pracował początkowo w Rosji, a w 1918 r. wrócił do Polski. W 1920 r. wiceadmirał Kazimierz Porębski zlecił mu wybranie miejsca pod przyszły port. Tadeusz Wenda wybrał Gdynię i do 1932 roku kierował budową. W latach 1932-1937 był naczelnikiem Wydziału Techniczno-Budowlanego Urzędu Morskiego w Gdyni. W 1937 roku przeszedł na emeryturę. Podczas pobytu w Gdyni angażował się społecznie – w 1928 roku był jednym z założycieli Klubu Sportowego Gryf, obecnego Jacht Klubu Morskiego Gryf.

PODZIEL SIĘ OPINIĄ