< Powrót
10
lipca 2018
Tekst:
Jędrzej Szerle
Zdjęcie:
BSV Hamburg
Omegi

Omegi popłynęły za Odrę

Kilka pokoleń polskich żeglarzy rozpoczynało żeglarską przygodę na Omegach. Teraz w naszej klasie narodowej pływać zaczęli również Niemcy z klubu BSV Hamburg.

Klasa Omega została stworzona w 1942 roku przez Juliusza Sieradzkiego, konstruktora i regatowca, który w 1936 roku brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie. Łódka okazała się na tyle udana, że już kilka lat po wojnie rozpoczęła się jej wielka kariera na polskich wodach. I trwa do dzisiaj, a Omegi zyskały uznanie nawet u naszych zachodnich sąsiadów.

– Polski żeglarz mieszkający w Niemczech i działający w klubie BSV Hamburg zachęcił kolegów do przyjazdu do Barlinka i zobaczenia Omegi – opowiada Andrzej Szynkiewicz, właściciel PPHU „Jędrek”, zajmującego się produkcją tych łódek. – Pożeglowali i zdecydowali się kupić trzy egzemplarze.

– Szukaliśmy jachtu, na który można wsadzić zarówno początkujących, jak i starszych żeglarzy – tłumaczy Martin Adam z Baltische Segler Vereinigung Hamburg. – Miała być dobrze wyposażona, łatwa do obsługi i bezpieczna. Sześć osób z naszego klubu, z różnymi umiejętnościami żeglarskimi, wypróbowało Omegę. I po opływaniu, i zobaczeniu procesu produkcji, byliśmy pewni, że będzie to nasza nowa klubowa łódka.

Żeglarze z Hamburga kupili trzy Omegi w wersji regatowej. Już na nich startują.

– Nasze pierwsze regaty w Polsce odbyły się 2 czerwca na jeziorze Miedwie – wspomina Martin Adami. Zajęliśmy ósme i dwunaste miejsce. I już planujemy udział w kolejnych. Chcemy też zorganizować regaty w Niemczech. Omegi wzbudzają tam zainteresowanie. Wiele osób pytało, co to za klasa i próbowało na nich żeglować – i wszyscy byli zadowoleni.

Omegi

Z ekspansji na zachód cieszą sie także władze Polskiego Związku Klasy Omega, które upatrują w tym szansę na dalszy rozwój klasy.

– Mamy nadzieję, że uda się Omegę umiędzynarodowić – mówi Daniel Sokołowski, prezes Polskiego Związku Klasy Omega. – Dla Niemców jest ona bardzo tania, a mają pod bokiem Puchar Ziem Zachodnich i Puchar Polski, w których mogą startować. Może kiedyś będziemy mieli mistrzostwa Europy w klasie Omega?

Relacja z testowania Omeg na stronie Baltische Segler Vereinigung Hamburg.

Co myślisz o tym artykule?
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0
+1
0

PODZIEL SIĘ OPINIĄ