< Powrót
12
czerwca 2018
Tekst:
mat. prasowe
Zdjęcie:
Omega

Omegi wracają do Warszawy

Po 75 latach od powstania warszawskiej klasy żeglarskiej Omega, startują pierwsze Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła. 23 i 24 czerwca do zawodów staną wybitni polscy żeglarze, rywalizując na niełatwym akwenie, jakim jest płynąca wartko rzeka.

Zawodom na rzece towarzyszyć będą atrakcji na lądzie, gdzie w dwóch strefach warszawiacy i turyści będą mogli aktywnie uczestniczyć w tym żeglarskim święcie.

Regaty o Puchar Dzielnicy Wisła w klasie Omega odbędą na odcinku Wisły od mostu Świętokrzyskiego do mostu Gdańskiego. W pierwszym dniu ścigać się będą wybitni warszawscy żeglarze, sportowcy i olimpijczycy – Dominik Życki, Kuba Pawluk, Anna Weinzieher, Przemysław Tarnacki, Kuba Strzyczkowski, Olek Hanusz.

– W ramach roku aktywności nad Wisłą proponujemy różnorodne formy aktywnego spędzania czasu na rzece i nad jej brzegami mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy. – Bardzo nas cieszy, że do popularnej i stale rozwijanej oferty wodniackiej, dołączy żeglarstwo. To najlepszy dowód na to że Wisła żyje, a Dzielnica Wisła przyciąga swoją wyjątkowością i różnorodnością.

Zawodnicy będą rywalizować na jachtach klasy Omega – łódki wymyślonej i skonstruowanej przez Juliusza Sieradzkiego w Warszawie, podczas niemieckiej okupacji w 1942 roku.

– To niesamowite, że łódka wymyślona pond 75 lat temu jest nadal produkowana i tak popularna przekonuje – Kasper Orkisz pomysłodawca Regat o Puchar Dzielnicy Wisła. – Omega przez lata stała się swoistą klasą narodową obecną wszędzie, tylko nie w Warszawie. Chcielibyśmy to zmienić, przywrócić warszawiakom możliwość pływania na żaglu bez konieczności wyjazdów za miasto.

Znakiem rozpoznawalnym regat będzie pływająca galeria sztuki. Na żaglach startujących w regatach Omeg znajdą się projekty wybitnych warszawskich artystów- Sławka Pawszaka, Ewy Ciepielewskiej czy Oli Jasionowskiej. Każdy z żagli będzie miał swojego mecenasa wśród firm zaangażowanych
w organizację regat.

– Obecność artystów i sztuki w przestrzeni publicznej ma ogromną siłę sprawczą – zapewnia Radosław Bieliński, rzecznik prasowy Dom Development SA, prezes Fundacji Dom Development City Art. – Dla Dom Development  sztuka jest narzędziem do tworzenia osiedli mieszkaniowych o wyjątkowym charakterze. Dlatego na żaglach jachtów typu Omega, biorących udział w wydarzeniu znajdują się grafiki nawiązujące do artystycznych dzieł, które zdobią osiedla zrealizowane przez naszą spółkę.

Kibiców zmagań na wodzie organizator zaprasza do dwóch stref. Strefa animacji żeglarskich na bulwarze im. Jana Karskiego będzie obfitowała w atrakcje dla dzieci i nie tylko, w strefie kibica na bulwarze im Gen. Pattona rywalizacja będzie komentowana na żywo. Dodatkową atrakcją będzie możliwość wzięcia udziału w bezpłatnych rejsach realizowanych przy współpracy z Warszawskimi Wiankami.

– Promocja sportu i aktywności sportowej od zawsze była wpisana w DNA naszego klubu, dlatego tym bardziej cieszymy się z możliwości wsparcia inicjatywy powrotu Omeg na Wisłę – mówi rzecznik prasowy Legii Warszawa Izabela Kruk. – Zależy nam, by żagiel, który będzie reprezentować w regatach nasza drużyna symbolizował wartości klubu i oddawał wyjątkowy charakter naszej społeczności. W gronie kibiców Legii Warszawa jest wielu artystów i pasjonatów, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować specjalny konkurs dla naszych fanów. Zwycięski projekt będzie mógł dumnie reprezentować klub podczas regat.

Do udziału w regatach organizator zaprasza również wszystkich armatorów jachtów śródlądowych. Rywalizacja w klasie otwartej odbędzie się w sobotę i niedzielę – 23 i 24 czerwca.
W sobotę będą rywalizowali na tej samej trasie co Omegowcy, natomiast w niedzielę wszystkie wyścigi obędą się przy bulwarze Gen. Pattona, a strefa kibica będzie na pływającym pawilonie „Nowa Fala”.

W przywrócenie Omeg na Wisłę zaangażowało się wiele warszawskich podmiotów: Stołeczna Estrada jako organizator Wianków nad Wisłą, Dom Development, Legia Warszawa i MPWiK, które wystawią swoje załogi w regatach. Wydarzenie realizowane jest przy współpracy z miastem st. Warszawą, pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi, prezydenta m.st Warszawy, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz województwa mazowieckiego.

Więcej informacji: zaglewarszawskie.pl

PODZIEL SIĘ OPINIĄ